Likwidacja stanowiska to nie powód do odmowy przywrócenia do pracy

Data: 02-01-2014 r.

Likwidacja stanowiska pracy samodzielnie nie stanowi przeszkody w orzeczeniu przez sąd przywrócenia do pracy, a w szczególności nie prowadzi do oceny, że takie żądanie jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa (I PK 141/09).

Faktyczna likwidacja stanowiska pracy sama w sobie nie stanowi przeszkody w przywróceniu pracownika do pracy przez sąd. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 12 stycznia 2010 r.

Sławomir Sz. pracował w rozgłośni radiowej jako kierownik działu technicznego. Prezes radia nie był zadowolony z jego pracy, zarzucając mu m.in. brak kreatywności i zaangażowania w projekty. Dnia 30 września 2008 r. pracodawca wypowiedział pracownikowi warunki pracy i płacy. Po upływie okresu wypowiedzenia Sławomir Sz. miał pracować na stanowisku specjalisty w innym dziale. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano likwidację działu technicznego. Dział ten był jedyną reorganizowaną komórką radia, a jego pracownicy po zmianach nadal wykonywali dotychczasowe czynności , tyle że już pod innym kierownictwem.

Sławomir Sz. odwołał się od wypowiedzenia do sądu pracy. Sądy obu instancji przywróciły pracownika do pracy na stanowisku kierownika działu technicznego. Pracodawca poskarżył się więc do SN. Twierdził, że pracownik działał sprzecznie z zasadami współżycia społecznego, bowiem żądał przywrócenia do pracy na nieistniejące stanowisko w nieistniejącym dziale.

Sąd Najwyższy w wyroku z 12 stycznia 2010 r. nie przyznał racji pracodawcy. Uznał, że pracodawca wypowiedział pracownikowi warunki pracy i płacy w sposób nieuzasadniony, gdyż wskazał pozorną przyczynę wypowiedzenia (likwidacja stanowiska). Prawdziwą przyczyną wypowiedzenia było zaś wadliwe wykonywanie pracy przez Sławomira Sz. Poza tym faktyczna likwidacja stanowiska pracy sama w sobie nie stanowi przeszkody w przywróceniu pracownika do pracy, ani w stwierdzeniu, że takie żądanie jest sprzeczne ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa.

Źródło: Wyrok Sądu Najwyższego z 12 stycznia 2010 r., I PK 141/09

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33332 )
Array ( [docId] => 33332 )