Odmowa podpisania zakazu konkurencji przyczyną wypowiedzenia  

Data: 24-05-2013 r.

Odmowa podpisania umowy o zakazie konkurencji, przewidującej karę umowną, nie będącą rażąco wygórowaną w porównaniu do wynagrodzenia pracownika lub odszkodowania z art. 101[2] § 1 Kodeksu pracy, może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. Tak wynika z wyroku SN.

Sąd Najwyższy rozstrzygał następujący spór pomiędzy stronami stosunku pracy. Bartłomiej C. –programista zatrudniony w spółce R. - miał dostęp do strategicznych danych pracodawcy działającego w branży informatycznej. Dlatego też zaproponowano mu zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W treści tej umowy – na wypadek złamania zakazu konkurencji – spółka zastrzegła sobie karę umowną w wysokości 24 miesięcznych pensji brutto Bartłomieja C.

 

Pracownik odmówił podpisania umowy konkurencyjnej na tych warunkach i zaproponował m.in. określenie wysokości kary umownej na 6-krotność wynagrodzenia brutto. Na tę ofertę nie przystał pracodawca i ostatecznie doszło do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia pracodawca podał fakt, że pracownik „nie wyraził zgody na podpisanie umowy o zakazie konkurencji, mającej obowiązywać po ustaniu stosunku pracy i w związku z tym istnieje ryzyko wycieku do firm konkurencyjnych strategicznych danych”.

Od wypowiedzenia umowy o pracę Bartłomiej C. odwołał się do sądu. Zażądał od pracodawcy odszkodowania za nieuzasadnione rozwiązanie umowy.

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego: Sąd Najwyższy nie przyznał pracownikowi racji. Stwierdził, że wypowiedzenie umowy o pracę było uzasadnione. Odmowa podpisania przez pracownika umowy „konkurencyjnej” może być bowiem uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia stosunku pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27115 )
Array ( [docId] => 27115 )