Wypowiedzenie zmieniające a ciąża pracownicy

Data: 12-06-2013 r.

Pracownica, która odmówiła przyjęcia nowych warunków pracy proponowanych przez pracodawcę w wypowiedzeniu zmieniającym, i następnie zaszła w ciążę jeszcze przed datą rozwiązania stosunku pracy, nie uchroni się przed definitywnym rozwiązaniem umowy powołując się na działanie pod wpływem błędu.

Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2009 r. (sygn.. akt I PK 17/09). Rozstrzygniecie to zostało wydane w następującym stanie faktycznym. Zatrudniona w jednej w firm Ewa P. otrzymała od pracodawcy wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Odmówiła jednak jego przyjęcia i w konsekwencji umowa o pracę uległa rozwiązaniu.

Po kilku tygodniach pracownica zażądała od pracodawcy cofnięcia wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. Po złożeniu oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy, ale jeszcze przed datą rozwiązania umowy zaszła bowiem w ciążę.

W związku z powyższym pracownica poinformowała pracodawcę, że uchyla się od skutków prawnych swojego oświadczenia o odmowie akceptacji nowych warunków zatrudnienia zawartych w wypowiedzeniu zmieniającym, jako złożonego pod wpływem błędu. Sprawa trafiła do sądu i ostatecznie dotarła aż do Sądu Najwyższego.

Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy nie uznał racji pracownicy. W dniu złożenia jej wypowiedzenia zmieniającego Ewa P. nie była jeszcze w ciąży. A zatem było ono zgodne z przepisami prawa pracy. Ponadto pracownica nie mogła uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy, z powołaniem się na działanie pod wpływem błędu, bowiem składając je również nie była jeszcze w ciąży.

Źródło: Wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2009 r., I PK 17/09

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27119 )
Array ( [docId] => 27119 )