Jakie są założenia diety dla osób pracujących nocami

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 23-09-2012 r.

Jeśli Twoje codzienne zajęcie wymaga od Ciebie pracy w nocy, powinieneś zadbać o dopasowanie diety do prowadzonego trybu życia. Odpowiednio rozplanowane posiłki o określonej kaloryczności pomogą Ci ustrzec się przed nadprogramowymi kilogramami i licznymi chorobami wynikającymi z nadwagi.

Nie przejadaj się w nocy

Istotnym elementem zdrowej diety jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad, w tym unikania spożywania posiłku nie później niż trzy godziny przed pójściem spać. W czasie snu Twój organizm spowalnia działanie, dlatego nie jest w stanie spalić wszystkich kalorii, które dostarczyłeś mu przed samym położeniem się do łóżka i gromadzi je w postaci tkanki tłuszczowej. Regularne podjadanie późnym wieczorem i w nocy zwykle kończy się nadwagą i bezsennością.

Osoby pracujące nocami często o tym zapominają i w celu dodania sobie energii w czasie nocnej zmiany spożywają pełny posiłek uzupełniony przekąskami. W konsekwencji często cierpią one na dolegliwości układu pokarmowego – bóle brzucha, niestrawność lub wzdęcia oraz są bardziej podatni na zachorowanie na miażdżycę i cukrzycę.

Postaw na lekkie posiłki

Elementarną zasadą odżywiania się osób prowadzących nocny tryb życia wynikający z pracy jest w miarę regularne spożywanie posiłków (najlepiej co trzy godziny). W ten sposób Twój organizm będzie w stanie odróżnić dzień od nocy i przystosuje się do mniejszej ilości dostarczanego mu podczas pracy późnymi godzinami jedzenia, a Twój metabolizm nie ulegnie spowolnieniu.

Śniadanie staraj się zjeść po powrocie z pracy, a przed pójściem spać. Pozwoli Ci to uniknąć obniżenia poziomu glukozy we krwi i zmniejszy prawdopodobieństwo napadu wilczego apetytu po wstaniu.

Postaraj się o lekkostrawny posiłek np. kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem chudej szynki lub twarogu albo miseczki płatków zbożowych z chudym mlekiem.

Pełnowartościowy i bogaty w węglowodany obiad zjedz do pół godziny po przebudzeniu. Wybierz np. pierś z kurczaka z dodatkiem ryżu i bukietu warzyw. Po kolejny posiłek sięgnij w przeciągu trzech godzin.

Na kolację w pracy postaw na lekkie przekąski np. owoc, sałatkę owocową, jogurt, garść orzechów i migdałów lub serek wiejski.

Jeśli pracujesz umysłowo, staraj się nie przekraczać 1500 kcal dziennie. W zależności od stopnia pracy fizycznej możesz spożywać 1500-2500 kcal w ciągu doby.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28392 )
Array ( [docId] => 28392 )