Jakie zalety i wady ma dieta 800 kcal

Kategoria: Diety
Autor: Stwora Sylwia
Data: 31-08-2012 r.

Bywają sytuacje, kiedy potrzebujemy w ekspresowym tempie pozbyć się kilku kilogramów. Oczekując szybkich efektów w akcie desperacji znacznie ograniczamy dzienną ilość spożywanych kalorii i sięgamy po dietę 800 kcal. Na ile jest to skuteczny i bezpieczny sposób na odchudzanie?

Korzyści z diety 800 kcal

Niewątpliwie elementarną korzyścią ze stosowania diety, której bilans kaloryczny nie przekracza 800 kcal dziennie jest szybki i duży spadek masy ciała. W ciągu tygodnia możesz stracić nawet do 4 kilogramów, a jeśli masz sporą nadwagę, liczba utraconych kilogramów może być większa. Przy tego typu kuracji odchudzającej zyskasz płaski brzuch oraz zmniejszysz obwód bioder i ud. Wyostrzeniu ulegną także rysy twarzy.

W krótkim okresie czasu odciążysz również żołądek i pozbędziesz się nadmiaru toksyn z organizmu. W wersji nieeliminującej białka czy węglowodanów taka dieta dostarczy Ci wszystkie składniki odżywcze, a oparta głównie na warzywach i owocach zapewni mnóstwo cennych witamin i minerałów.

Dieta pozwala wyrobić w sobie dobre nawyki żywieniowe, np. unikanie tłustych potraw, fast foodów, cukru i słodyczy, jedzenie najpóźniej dwie godziny przed snem.

Wady diety 800 kcal

Nagłe i znaczne obniżenie ilości dostarczanych kalorii powoduje, że organizm zaczyna działać w trybie „zachować na czarną godzinę”. Gdy wracasz do normalnego trybu jedzenia, on odczytuje to jako dobry moment na zmagazynowanie zapasów na wypadek kolejnego okresu głodowania. W ten sposób po diecie dopada Cię wilczy apetyt, zaczynasz jeść więcej, a w efekcie przybywa Ci kilogramów, czasem nawet z nawiązką.

 

W czasie stosowania diety 800 kcal spowolnieniu ulega metabolizm, a naprzemienne stosowanie restrykcyjnego żywienia z okresami normalnego trybu jedzenia powoduje jego rozregulowanie i trudniejsze kontrolowanie wagi. Ponadto oparcie tego rodzaju diety na kilku niskokalorycznych produktach jest monotonne i nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo osłabia organizm, a przy dłuższym może powodować omdlenia, a nawet depresję.

Pamiętaj, że dieta 800 kcal powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie stosuj takiej wersji diety niskokalorycznej dłużej niż 2 tygodnie.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28385 )
Array ( [docId] => 28385 )