Kuchnia dla zapracowanych i wymagających cz. I

Autor: Kłossowska Anna
Data: 16-07-2012 r.

To lista porad dla tych wszystkich zapracowanych, którzy nie mają czasu na wielogodzinne gotowanie, ale lubią dobrze i oryginalnie zjeść. Na początek – przygotowanie „warsztatu pracy” – czyli jak zorganizować sobie działalność kuchenną, aby spędzać przy garnkach jak najmniej czasu.



Zacznijmy od:

  • Układania listy zakupów tradycyjnie na kartce lub na komputerze/tablecie. Niech znajdą się na niej produkty, które wykorzystamy w kuchni w najbliższych 1-2 tygodniach. W ten sposób zredukujemy do minimum konieczność dokupywania brakujących produktów np. chleba czy masła.
  • Róbienia i uzupełniania na bieżąco zapasów: mąki, soli, cukru, herbaty, kawy i wszystkiego tego, co ma tendencje do szybkiego „wychodzenia” czyli bycia zjadanym.
  • Mrożenia wszystkiego, co się da: pieczywo - chleb (wcześniej pokrojony na kromki) oraz bułki – po rozmrożeniu, które zabiera najwyżej kilka minut - na przykład czas, gdy rano bierzesz prysznic - jest tak samo świeże jak z piekarni. Zamrażajmy też poporcjowane mięso, ryby, owoce sezonowe (opisane, w oddzielnych woreczkach). Z zamrożonych owoców ugotujemy potem smaczny, błyskawiczny kompot, unikając "zabawy" z "zamykaniem lata" w słoikach, co jest koszmarnie pracochłonne. Warzywa powinny być pokrojone i zblanszowane (to oznacza włożenie na chwilkę do wrzątku, a potem opłukanie ich zimną wodą). Zamrażajmy poza tym: nadmiar blatów usmażonych albo kupnych naleśników, które możesz poskładać na cztery i zafoliować, rosół czy wywar z warzyw mogący stanowić bazę do zupy albo nadmiar sosu pomidorowego z kartonika czy puszki – w plastikowych pojemnikach.
  • Przewertowania książki kucharskiej, wybierzmy z niej najmniej pracochłonne, a zarazem odpowiadające naszym gustom kulinarnym, przepisy i trzymajmy „pod ręką” tak, aby nie trzeba potem tracić czasu na ich szukanie.

Ponadto:

  • Miejmy w zasięgu ręki: garnki, przyprawy, których używamy na co dzień. Godne polecenia są:
    • blender (błyskawicznie rozdrabnia gotowane warzywa i owoce, robi zupki-przecieranki, dipy, musy; migiem się rozkręca i myje)
    • patelnie
    • garnki i formy teflonowe (smaży się w nich, piecze i gotuje bez przywierania, a dzięki temu szybko myje)
    • jednorazowe formy z folii do pieczenia ciasta, zapiekanek czy mięs/pasztetu – potem wystarczy wyrzucić!
  • Przy kupowaniu nowego sprzętu do kuchni, zwłaszcza wszelkiego rodzaju robotów kuchennych, trzeba od razu sprawdzić, na ile szybko i łatwo można je po użyciu rozłożyć i umyć. Elegancki, nawet z tzw. górnej półki mikser czy wyciskarka do soków, który trudno rozkręcić czy do tego celu konieczna jest instrukcja, po prostu się nie opłaca!
  • Miejmy w domu zawsze: kartoniki/puszki z pomidorami pelati (bez skórki w zalewie) lub przecierem pomidorowym, białą i fioletową fasolką, zielonym groszkiem, kukurydzą, tuńczykiem czy sardynkami – można z nich szybko przyrządzić smaczne sosy, zupy, sałatki czy dipy. Wygodne w przypadku lubiących wpadać niespodziewanie gości są gotowe słone/słodkie kruche babeczki, które napełnimy "zblendowanym" nadzieniem.


Anna Kłossowska



Zobacz także:

Kłossowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29681 )
Array ( [docId] => 29681 )