Kuchnia dla zapracowanych i wymagających cz. III

Autor: Kłossowska Anna
Data: 16-07-2012 r.

Oto kilka sprawdzonych przepisów pozwalających na szybkie przygotowanie smacznego dania, zarówno obiadowego jak i świątecznego. Okazuje się, że nie trzeba mieć umiejętności szefa kuchni, aby stworzyć kulinarne arcydzieło i zaskoczyć rodzinę i gości.


Naleśniki z szynką i żółtym serem

Składniki:

Po 2 naleśniki na osobę (najlepiej kupić gotowe blaty)
Po 1 plastrze szynki (najlepiej bez skórki) i 2 plasterkach sera (dowolny, ulubiony gatunek do zapiekania) na osobę
Sos beszamelowy: gotowy (jest w sprzedaży w kartonikach w supermarketach i na bazarkach w dużych miastach) lub „szybki”, produkcji własnej (składniki: łyżka masła, łyżka mąki, śmietanka do sosów/ew. kawy w kartoniku, żółtko, gałka muszkatołowa, cytryna, sól i pieprz).

Sposób przygotowania: Rozkładamy naleśniki. Każdy wykładamy w środku plasterkiem szynki i 2 plasterkami sera. Zwijamy w rulonik. Układamy jeden obok drugiego w foremce (najlepiej jednorazowej, w innym przypadku dobrze wykładamy folią, bo beszamel lubi przywierać i ciężko się czyści). Zalewamy beszamelem i pieczemy w temp. 180 st. C 15-20 min. – aż ser w środku się roztopi, a na beszamelu utworzą się bąbelki.
Przygotowanie „szybkiego” beszamelu: Na malutkim ogniu w rondelku topimy masło. Odstawiamy z ognia, dodajemy mąkę i szybciutko, energicznie mieszamy, aby uzyskać jednolitą, płynną masę – w przypadku ryzyka grudek dodać więcej masła. Dodać śmietankę i znów wstawić na malutki ogień. Dodać żółtko i energicznie wymieszać, a potem łyżeczkę soku z cytryny, oprószyć gałką, dodać Soł i pieprz do smaku. Doprowadzić do zabulgotania (cały czas na małym ogniu), polać naleśniki i wstawić do pieca.
To oczywiście ułatwiona wersja beszamelu, ale efekt jest identyczny.

 

Zupa bananowa
Składniki:

Litr wywaru warzywnego: kostki lub gotowa baza do zupy (ugotowana, świeża włoszczyzna bez selera i pora)
6 średnich dojrzałych bananów lub 8 małych
Ewentualnie: curry (opcja: przyprawa curry z mango), pieprz, jogurt naturalny

Sposób przygotowania: Pokrojone w grube kawałki banany gotujemy w wywarze do miękkości. Zupę miksujemy blenderem. Chwilę gotujemy. Można dodać pieprz, curry, ewentualnie zabielić jogurtem naturalnym (ostrożnie, bo może się zważyć!) i podawać w miseczkach.

Sałatka z tuńczyka
Składniki:

Puszka fioletowej lub białej fasoli
Puszka tuńczyka w sosie własnym
Czarne oliwki
Mała czerwona cebulka
Oliwa, sok z cytryny
Sól, pieprz

Sposób przygotowania: Fasolkę wyjąć z puszki i opłukać z zalewy na sitku pod bieżącą wodą. Wrzucić do miski, dodać rozdrobnionego, odcedzonego z sosu tuńczyka, garść czarnych oliwek, pokrojoną na cieniutkie plasterki cebulkę. Doprawić oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem.

Sos paprykowy
Składniki:

4-6 papryk (żółtych, czerwonych lub jednych i drugich)
Łyżka oliwy
Łyżka masła
Łyżka soku z cytryny
Sól, pieprz

Sposób przygotowania: Papryki umyć, ułożyć na folii w piekarniku i upiec w temp. Ok. 200 st.C. Gdy będą już mięciutkie, każdą, jeszcze gorącą, od razu włożyć do osobnych plastikowych woreczków i zawiązać – dzięki temu po ostygnięciu skórka łatwo się zdejmie. Usunąć gniazda nasienne. Papryki zmiksować blenderem z masłem, oliwą, sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Sos jest doskonały do ryby gotowanej lub z grilla, bądź do makaronu.


Anna Kłossowska




Zobacz także:

Kłossowska Anna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29683 )
Array ( [docId] => 29683 )