Jak degustować wino

Kategoria: Napoje
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 23-05-2012 r.

Dobrze przeprowadzona degustacja wina musi składać się ze ściśle określonych kroków i przestrzegać ustalonych reguł dotyczących zarówno próbowania wina, jak i jego oceny. Zobacz, jak przygotować własną degustacje wina.

Karafki do wina, kieliszki do wina i butelki do wina

Porcje degustacyjne, z oczywistych względów, powinny być nieco mniejsze od tych, które normalnie serwujemy. Kieliszek uzupełniamy nalewając około 50-70 ml wina. Pamiętajmy, aby dobrać odpowiednie kieliszki, który swobodnie można obracać, nie bojąc się że wychlapiemy wino.

Jeśli planujemy otwarcie kilkunastoletniego wina, dekantacja może okazać się koniecznością. Z czasem na dnie każdej butelki wytrąca się osad, którego należy się pozbyć przez umiejętne przelanie wina do karafki, czyli dekantacje. To także szansa na to, by wino, które spędziło wiele lat w zamknięciu, odetchnęło odrobiną świeżego powietrza. Przelewanie, natomiast do karafki młodego wina, w moim odczuciu, mija się z celem.

Dodatkowo, warto wyposażyć się w karafkę niegazowanej wody mineralnej, świeże pieczywo i kawałki jabłka – wszystko to pomoże nam odświeżyć podniebienie między kolejno próbowanymi winami.

Prawidłowy przebieg degustacji wina

Rozpoczynamy od oceny koloru wina zwracając uwagę na wszelkie refleksy, ewentualną matowość, przejrzystość, odcień i barwę trunku na krawędziach, tuż przy styku z kieliszkiem. Następnie wąchamy nie zmącone jeszcze wino. Opis aromatów warto prowadzić po przez stopniowe zawężenie opisu.

Zacznijmy więc od zdefiniowania grupy zapachów – owoce, warzywa, przyprawy, orzechy, zapachy zwierzęce (skóra, piżmo, sierć, stajnia), zapachy sztuczne (ropa naftowa, lakier do paznokci), inne zapachy (piwnica, kurz, mydło, produkty mleczne). Decydując się na którąś z grup zawężajmy stopniowo opis: zapachy owocowe- owoce tropikalne – papaja, kokos.

 

Następie, intensywnie mieszamy winem w kieliszku i wąchamy je ponownie. Po tej czynności bierzemy do ust łyk wina, starając się porównać aromaty, które poczuliśmy przed chwilą z tymi, które mamy na języku. Często bywa bowiem tak, że wino o mdławym i słodkim zapachu może zaskoczyć nas ogromną kwasowością i świeżością.

Wino przeważnie oceniane jest w 100 punktowej zwanej, od nazwiska twórcy, skalą Parkera. W rzeczywistości, wynik poniżej 80 punktów oznacza wino bardzo przeciętne, zaś wina, które otrzymały 60 i mniej punktów to trunki niepijane. W prestiżowym przewodniku Roberta Parkera takich win nie znajdziemy wiele, podobnie jak tych ocenionych na 100 punktów.

Finalna ocena wina

Oprócz aromatów ocenie smakowej podlega także szereg innych czynników: poziom kwasowości, zbalansowania wina, poziom alkoholu i wiele innych. Wszystkie uwagi, które nasuwają nam się podczas takiego testu warto od razu odnotować na kartce papieru. Wszystkie trzy, opisane powyżej kroki składają się na finalną ocenę wina w 100 punktowej skali.

Degustacja wina w ciemno

Określenie degustacja w ciemno nie tyczy się próbowania wina po ciemku, a specyficznego rodzaju degustacji, podczas której osoby testujące wino nie wiedzą co zostało nalane do ich kieliszków. W ten sposób producent, rocznik czy kolor etykiety nie ma żadnego wpływu na naszą końcową ocenę trunku.

Przemysław Ziemichód


Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Tagi: wino

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29648 )
Array ( [docId] => 29648 )