Jak i dlaczego dekantować wino

Kategoria: Napoje
Autor: Ziemichód Przemysław
Data: 17-05-2012 r.

Dekantacja wina, czyli przelewanie go do karafki ma wielu zwolenników, także w przypadku win młodych. Aby jednak proces ten przebieg prawidłowo musimy nie tylko dobrać odpowiednią karafkę, lecz także wiedzieć jak się z nią obchodzić.

Karafka na wino ma specyficzny kształt i wygląd, przypominający kolbę z płaskim dnem. Szyjka rozszerza się nieco i spłaszcza u wylotu, co ułatwia nalewanie. Taki typ karafki nazywamy dekanterem i to jedyne naczynie rekomendowane do przechowywania wina poza butelką.

Oznacza to, że pięknie inkrustowane kryształowe karafki w kształcie prostopadłościanów, karafki po nalewkach czy do whisky zupełnie się tutaj nie sprawdzą i możemy zachować je na inne okazje. Oczywiście, istnieje cały szereg dekanterów dostosowanych do konkretnych rodzajów win ale te stanowią raczej obiekt pożądania kolekcjonerów z dużym portfelem. Ja polecam pozostać przy najprostszej z możliwych karafek.

Wino lubi oddychać

Istnieje podzielane przez wielu, także producentów wina przekonanie, że młode wino lubi oddychać, to znaczy, że należy je otworzyć na minimum godzinę przed spożyciem by w ten sposób (diametralnie) poprawić jego parametry smakowe i zapachowe. Niestety, wino pozostawione na ten czas w otwartej butelce ma znikomy kontakt z tlenem, co oznacza, że wiele w jego smaku się nie zmieni.

Możemy, oczywiście przelać je do karafki i w niektórych przypadkach zabieg ten daje ciekawe rezultaty. Najlepszym probierzem do oceny zmiany aromatów wina jest jednak kieliszek. Działa jak dekanter w mikroskali i pozwala każdemu z pijących indywidualnie ocenić, czy przelewanie trunku do karafki byłoby potrzebne.

Ponadto, jeśli na winie znamy się słabo, zależy nam przede wszystkim na przyjemności jaką daje jego picie, nie łammy sobie głowy zastanawianiem się czy nasz ukochany Pinot Noir wymaga dekantacji. Wyjątkiem są wina sędziwe, w których pojawił się wyraźny osad na spodzie butelki.

 

Dekontowanie starego wina

Dekantować należy niemal obowiązkowo wina wiekowe. W wyniku długiego przechowywania (10-15 lat) zdarza się, że na dnie butelki wytrąci się naturalny osad. Nie psuje on w żaden sposób wina ale nie jest pożądany w naszym kieliszku. Pamiętajmy, że naprawdę wiekowe trunki mogą mocno zmienić się przy intensywnym kontakcie z tlenem, dlatego niewskazane jest ich gwałtowane nalewanie i mieszanie.

Prawidłowe nalewanie

Dekantacja wina z osad przeprowadzana jest tradycyjnie nad świecą. Butelkę trzymamy poziomu w taki sposób by płomień świecy, pozostający w bezpiecznej odległości podświetlił szyjkę. Dzięki temu możemy kontrolować położenie osadu. W pełni profesjonalnie dekantacje wykonywana jest przy użyciu specjalnego kosza, w którym umieszczamy leżącą butelkę, którą w tej pozycji dopiero otwieramy. Wino do dekantera przelewamy bardzo powoli.

Wina młode możemy dekantować dużo mniej ostrożnie, nawet po przez odwrócenie butelki nad dekanterem o 180 stopni.

Trunek do kieliszków nalewamy trzymając za spód karafki otwartą dłonią. Z łatwością znajdziemy na nim wgłębienie ułatwiające trzymanie. Drugą ręką przytrzymujemy butelkę kontrolując przepływający strumień wina.


Przemysław Ziemichód



Zobacz także:

Ziemichód Przemysław

Tagi: wina

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29635 )
Array ( [docId] => 29635 )