Tam gdzie Alpy całują Adriatyk: Słowenia, część 1

Kategoria: Kraje
Autor: Omelczuk Maria
Data: 18-06-2012 r.

Jest to wprawdzie mały, lecz bardzo piękny i malowniczy kraj, który doskonale sprawdza się jako wakacyjna destynacja. Góry, rzeki, jeziora, wodospady, lasy, jaskinie z wapiennymi formacjami naciekowymi, doliny, rozległe równiny, źródła termalne oraz morze – wszystkie te wspaniałości natury znaleźć można w Słowenii, której terytorium jest aż 2 razy mniejsze od obszaru Szwajcarii!

Można powiedzieć, że Słowenia jest kontynentem w miniaturze. Oprócz najsłynniejszego Parku Narodowego Triglav, państwo to posiada jeszcze ponad 40 parków krajobrazowych oraz rezerwatów. Pogoda zachęca do spędzania czasu w plenerze – słońce świeci tu średnio 2000 godzin rocznie, a przez co najmniej 4 miesiące mamy wspaniałą, śnieżną zimę. Rankiem możesz szusować po białych stokach słoweńskich Alp, po południu zaś wygrzewać się na co prawda niezbyt dużym, ale bardzo pięknym skrawku wybrzeża Morza Adriatyckiego. Albo też w ciągu dnia zrelaksować się w cieple naturalnych źródeł termalnych, a wieczór spędzić w ludowej gospodzie, degustując lokalne przysmaki bałkańskiej kuchni. Z jednej strony zamki, ruiny, galerie sztuki, muzea i zabytkowe kościoły, z drugiej zaś wytworne sklepy, ośrodki SPA, puby, dyskoteki czy kasyna. Wybór należy do ciebie!

Góry…

Słowenia dzieli z Włochami południowo-wschodnie pasmo Alp; każdego lata przyjeżdża tutaj mnóstwo fanów wspinaczki, trekkingu i kolarstwa górskiego, zimą zaś – amatorów białego szaleństwa. Wyżej wspomniany Triglav (czyli „Trójgłowy”) to nie tylko najwyższy, należący do Alp Julijskich, szczyt Słowenii, lecz także cały Park Narodowy wokół niego. Administracyjne władze tego chronionego obszaru dokonały w ostatnim czasie cudu, wprowadzając całkowity zakaz ruchu kołowego (dotychczas śmigające u podnóży gór autokary nie należały do rzadkości). Dzięki temu co roku można zaobserwować coraz więcej dzikich zwierząt, m.in. zwinnych koziorożców alpejskich, które są symbolem Parku. Wysoki na 2864 m Triglav od wieków była tak kochany i szanowany przez Słoweńców, że umieścili go oni w swoim herbie i na fladze.

 

Odwiedzając tę górską krainę koniecznie trzeba wybrać się nad jedno z dwóch wielkich jezior: Bled oraz Bohinj (są różne, warto więc zobaczyć oba, tym bardziej, że dzieli je zaledwie 28 km). Nad pierwszym z nich, położonym na wysokości 500 m n.p.m., zbudowano sporo ośrodków turystycznych, nie musimy się zatem obawiać o brak miejsc w hotelach. Mimo dobrze rozwiniętej infrastruktury turystycznej, rejon ten w żadnym razie nie ucierpiał jeszcze od nadmiaru przyjezdnych – wody jeziora nadal pozostają kryształowo czyste, pełne pstrągów i karpi, a szlaki przyrodnicze wokół niego zachęcają do relaksujących spacerów. Okolice drugiego jeziora są chyba najbardziej malowniczym miejscem w całej Słowenii. Bohinj wypełnia dno polodowcowej doliny na długości aż 4 km i szerokości 1,2 km. Podczas gdy wody Bledu są zaskakująco ciepłe, tak że spokojnie można się w nich kąpać, Bohinj - z racji swej głębokości (aż 45 m!) - jest zimne nawet w miesiącach letnich oraz dość niebezpieczne.


Zobacz także:

Omelczuk Maria

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28761 )
Array ( [docId] => 28761 )