Jak zmniejszyć skutki zmiany strefy czasowej

Autor: Kręglicka Olga
Data: 21-08-2012 r.

Nagłe zmiany strefy czasowej i klimatu często prowadzą do zaburzeń, które określa się mianem jet lag syndrome. Aby zniwelować skutki zmiany czasowej, przed podróżą należy spać regularnie, zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, unikać alkoholu oraz kofeiny.

Dzięki coraz bardziej przystępnym ofertom linii lotniczych coraz częściej wybieramy na cel naszego urlopu miejsca egzotyczne.

Jednak czas, który udaje nam się zyskać dzięki skorzystaniu z samolotu jako środka transportu często zostaje nam odebrany zaraz po wylądowaniu. Przy założeniu, że nasz urlop trwa 10 dni szkoda marnować połowę z nich na walkę z uciążliwymi skutkami przelotu.

Nagłe zmiany strefy czasowej i klimatu często prowadzą do zaburzeń, które określa się mianem jet lag syndrome. Do najbardziej typowych objawów zalicza się zmęczenie, irytację, trudną do opanowania senność, bóle głowy i problemy z koncentracją. Wynikają one z zakłócenia naszego rytmu dnia i nocy oraz równowagi wewnętrznej organizmu. Intensywność tych objawów jest związana z liczbą przekraczanych stref czasowych oraz kierunkiem naszej podróży.

Generalnie wyprawy na wschód skracają nam dobę i są gorzej tolerowane niż te w kierunku zachodnim, które ją z kolei wydłużają. W obu przypadkach mogą być wykańczające dla organizmu i skutecznie zepsuć pierwszą część urlopu.

Jet lag może praktycznie dotknąć każdego bez względu na wiek oraz częstotliwość podróży lotniczych i niestety nie można się na to uodpornić.

Czy są sposoby na zniwelowanie skutków zmiany strefy czasowej?

Przed wylotem powinniśmy spać regularnie i raczej się wysypiać oraz zadbać o dobrze zbilansowaną dietę. Dobrze jest też unikać alkoholu oraz kofeiny.

Podróżując na zachód powinniśmy spróbować przespać się podczas lotu, a po wylądowaniu nie poddać się ogarniającemu zmęczeniu i przeczekać do późniejszego wieczora, aby pójść spać w rytmie nowej strefy czasowej.

 

Podróżując na wschód jest trudniej, więc siłą rzeczy powinniśmy zastosować więcej środków profilaktycznych. Dobrze jest zasnąć podczas lotu. Po przybyciu na miejsce powinniśmy zrezygnować przez pierwsze dni z intensywnego wysiłku fizycznego i psychicznego oraz przebywać dużo na świeżym powietrzu.

W obu przypadkach powinniśmy starać się pić dużo wody zarówno w trakcie podróży jak i po wylądowaniu. To pomaga uchronić się przed odwodnieniem, które nasila objawy jet lag. Dobrze jest też zadbać o jak najbardziej komfortowe warunki – zdjąć buty, włożyć zatyczki do uszu, odsunąć siedzenie, czy włączyć nawiew jeśli mamy taką potrzebę. Powinniśmy też w miarę możliwości wstawać, przechadzać się po samolocie i rozciągać.


Zobacz także:

Kręglicka Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28939 )
Array ( [docId] => 28939 )