Jak objawia się alergia

Data: 21-11-2014 r.

Objawy alergii zależą od jej rodzaju. Przy alergii wziewnej pojawia się wodnisty katar, kichanie, łzawienie oczu, obrzęk błony śluzowej nosa. Przewlekle zatkany nos może sugerować alergię na roztocza kurzu domowego. Przy alergiach pokarmowych wystąpią bóle brzucha, biegunki oraz zmiany na skórze.

Świszczący oddech, napady suchego kaszlu, duszności będą wskazywały na astmę. Wypryski na skórze po kontakcie z niektórymi metalami (np. niklem), kosmetykami, chemikaliami mogą świadczyć o alergii kontaktowej.

Lekceważenie objawów alergii jest bardzo groźne

U dziecka obciążonego atopią, najwcześniej pojawiają się objawy alergii pokarmowej na białka mleka krowiego, a następnie dołączają się inne alergie – na jajka, orzechy, ryby, w zależności od diety mamy lub dziecka. W tym czasie mogą pojawić się już objawy astmy w postaci świszczącego oddechu, kaszlu lub duszności, ale z reguły ta choroba pojawia się później.
Dziecko rośnie, a wraz z nim rośnie alergia i ok. 3.–5. roku życia mały alergik ma już chory nos, czyli alergiczny nieżyt nosa wywołany alergenami powietrznopochodnymi (pleśnie, roztocza kurzu domowego, czasami pyłki). Nierzadko (3/4 dzieci) ma też astmę oskrzelową, często na początku pod postacią suchego męczącego kaszlu nasilającego się w nocy i po wysiłku fizycznym.

Leki na przeziębienie nie pomogły? To mogą być objawy alergii

Z raportu „Epidemiologia chorób alergicznych w Polsce” opracowanego przez prof. Bolesława Samolińskiego wynika, że tylko 10–20 proc. alergików leczy się właściwie.

Jeden z podstawowych błędów to zbyt późne postawienie odpowiedniej diagnozy. Dzieje się tak, ponieważ objawy alergii (np. wodnisty katar, zmęczenie) często są mylone z objawami infekcji. Jeśli katar czy kaszel utrzymują się ponad 10 dni i nie towarzyszy im gorączka, pojawiają się w określonych porach roku lub występują po kontakcie ze zwierzętami – nie jest to przeziębienie. Takie dolegliwości często leczy się syropami albo herbatką z malin, a tymczasem dziecko powinno szybko trafić do alergologa.

Podobnie w przypadku alergii pokarmowej, która manifestuje się bólami brzucha czy biegunkami. Dziecko, u którego powtarzają się takie dolegliwości, powinno trafić do specjalisty alergologa, aby ten potwierdził lub wykluczył alergię. Ważną rolę mają do odegrania rodzice. Ich obserwacje dotyczące reakcji dziecka na pokarmy czy kontakt ze zwierzętami mogą być cenną wskazówką dla lekarza.

Uwaga – nie wolno lekceważyć objawów alergii!

Niebezpieczne jest lekceważenie objawów anafilaksji, czyli nasilonej reakcji alergicznej. Są to: obrzęk warg, opuchnięcie podniebienia lub silne drapanie w gardle występujące po zjedzeniu owocu, zażyciu leku, kontakcie z jakąś substancją chemiczną czy jadem owadów. Objawy anafilaksji szczególnie często występują po zjedzeniu ryb, krewetek, owoców morza, orzechów, niektórych owoców i warzyw, np. selera, jabłek, brzoskwiń.

Anna Wilk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36072 )
Array ( [docId] => 36072 )