Jak się rozwija niemowlę w czwartym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 27-08-2012 r.

W czwartym miesiącu życia niemowlak - leżąc na brzuszku - zaczyna unosić jednocześnie rączki i nóżki. Trzyma stabilnie głowę w przedłużeniu kręgosłupa. W tym okresie zaczyna też wkładać sobie wszystko do buzi.

W czwartym miesiącu życia dziecku nie wystarcza już leżenie na brzuchu i podpieranie się na przedramionach. Szuka pozycji, w której będzie mogło być bardziej dynamiczne. Dlatego leżąc na brzuszku stara się oderwać jednocześnie rączki i nóżki, ruchy te przypominają pływanie. Poprzez energiczne ruchy dziecko dostarcza sobie zabawy i bodźców sensorycznych.

W próbie trakcyjnej w tym okresie dziecko z reguły trzyma stabilnie głowę w przedłużeniu kręgosłupa. Coraz częściej niemowlę łączy rączki w linii środkowej ciała. To sprzyja poznawaniu ciała i spontanicznej zabawie własnymi rączkami.

Rozwija się tak zwana koordynacja oko-ręka-usta. W tym czasie niemowlę zaczyna wkładać wszystko do ust. Tym sposobem poznaje świat i uczy się.

Pierwszy raz doświadczyć możemy jak dziecko głośno i radośnie się śmieje. Jego radość wyrażana jest całym ciałem. W pierwszym roku życia dziecko osiąga szczyt radości i uśmiechania. Po pierwszym roku życia dziecko nie śmieje się już tak często, a w późniejszych latach staje się poważniejsze. Radość czteromiesięcznego niemowlaka słychać także w głosie. Wesołe okrzyki, wybuchowe dźwięki i zmiany tonu głosu świadczą o prawidłowym rozwoju.

Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym po czwartym miesiącu życia można rozpocząć rozszerzanie diety. Na tym etapie powinny to być dania jednoskładnikowe ze sprawdzonych upraw.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29072 )
Array ( [docId] => 29072 )