Jak się rozwija niemowlę w dziesiątym miesiącu życia

Autor: Pietrzyca Olga
Data: 29-08-2012 r.

W dziesiątym roku życia dziecko chętnie naśladuje gesty. Stoi już pewnie z wyprostowanymi kolanami. Wykorzystując meble niemowlak wspina się do pozycji stojącej. Siedzi już pewnie i stabilnie.

W dziesiątym miesiącu życia niemowlę z reguły zaczyna kołysać się oparte na dłoniach i kolanach. Dzięki tej pozycji dziecko w niedalekiej przyszłości będzie mogło raczkować, a poprzez kołysanie się doskonali umiejętność przenoszenia ciężaru ciała.

W tym okresie dziecko bez większych trudności przyjmuje pozycję siedzącą z pozycji leżącej na brzuchu. Siedzi pewnie i stabilnie. Palce u stóp są jeszcze delikatnie zgięte, nie przeszkadza to jednak w swobodnej zabawie w tej pozycji. Często w dziesiątym miesiącu dzieci z pozycji czworaczej, znajdując się w pobliżu mebli, chętnie wspinają się do pozycji stojącej.

Gdy przyjmują pozycje stojącą, stoją pewnie z wyprostowanymi kolanami i stopami opartymi na podłożu na całej długości. Stopy nie powinny wówczas opierać się tylko na palcach. Jeżeli sytuacja taka nagminnie się powtarza, powinna być skonsultowana z lekarzem. Może to świadczyć o nieprawidłowym rozkładzie napięcia mięśniowego.

W dziesiątym miesiącu życia dziecko bierze małe przedmioty kciukiem i palcem wskazującym. Jest to tak zwany chwyt pęsetowy. Innym postępem jest możliwość chwytu przedmiotów i manipulacji nimi jednocześnie oburącz. W tym wieku dziecko chętnie uderza na przykład klockami, wydając przy tym radosne okrzyki.

W porównaniu do zeszłego miesiąca niemowlę nie tylko upuszcza przedmioty, ale także używa do tego siły. Zabawę potęguje aprobata otoczenia.

W tym okresie dziecko chętnie naśladuje gesty. Na początek najłatwiejsze będzie „pa pa”. Niemowlę w tym wieku zna już podstawowe pojęcia. Zapytane gdzie jest mama, szuka jej wzrokiem.


Zobacz także:

Pietrzyca Olga

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29075 )
Array ( [docId] => 29075 )