Brudne lasy są… ekologiczne!

Kategoria: Ochrona przyrody
Data: 14-10-2013 r.

Leśnictwo, jako odrębna dziedzina wiedzy ma nieco ponad 200 lat. Przez większość tego czasu traktowano las niemal wyłącznie jako miejsce produkcji. Obowiązywała tzw. szkoła niemiecka. Drzewa traktowano jak… zboże. Sadzono, ścinano, sadzono, ścinano. Na dodatek dominowała monokultura. Problemy zaczynały się wówczas, kiedy w lesie pojawił się szkodnik.

Całe hektary sosny to zaproszenie do suto zastawionego stołu. Dodajmy do tego brak naturalnych wrogów i przedsiębiorstwo zamiast zysków zaczyna przynosić straty.

Leśny ekosystem czyli życie po życiu

Teraz na las patrzy się nie tylko z punktu wiedzenia gospodarczego, lecz jak na ekosystem, w którym, jeśli im na to pozwolimy, rozmaite rośliny, drzewa, owady, grzyby itd. stwarzają układ, który doskonale sam się reguluje i tym samym chroni.


Zacznijmy od drzew. W większości lasów w Polsce dominuje sosna, towarzyszy jej brzoza i w niektórych rejonach kraju świerk. To nieco zaburzona kultura gatunkowa, ale nie wynika to tylko z naszej niewłaściwej gospodarki. Sosna, brzoza, olcha to tzw. gatunki pionierskie. Wyrosną wszędzie. Same. Mają małe wymagania. Tymczasem różnorodność gatunkowa to czynnik sprzyjający temu, aby las sam się bronił przed szkodnikami.

– Kiedy pojawia się szkodnik drzew iglastych, a mamy w lesie 30 proc. liściastych, rosnących pojedynczo czy kępami, stanowią one naturalną osłonę. – mówi dr Artur Rutkiewicz z Wydziału Leśnego SGGW. – Przede wszystkim z uwagi na inne gatunki, nie będzie się tak szybko rozprzestrzeniał. Poza tym, kiedy struktura lasu jest bardziej różnorodna, występują inne owady, w tym naturalni wrogowie tych, które z naszego punktu widzenia szkodzą. Kształtujemy, więc drzewostan nie tylko z punktu widzenia produkcji, lecz całego ekosystemu.

Drewno obumarłego drzewa stanowi siedlisko i podstawę do życia dla wielu różnych organizmów. Owady mogą nam także pomóc, patrząc na to z antropogenicznego punktu wiedzenia, zjadając niechciane przez nas organizmy, atakujące drzewostan. Jednym słowem, wszystko jest ze sobą ściśle powiązane. Im więcej różnorodnych organizmów w lesie, tym łatwiej zachować stan równowagi.

Przeczytaj także: Jak posadzić idealny las


– Bywa i tak, że jak się pojawia jakiś silny przeciwnik, to, podobnie jak ludzie, jednoczą się one przeciwko wspólnemu wrogowi – dodaje dr Rutkiewicz.

Odczucia estetyczne leśnego turysty


W związku z owym owadzim, i nie tylko, kosmosem, nasze lasy już od wielu lat nie przypominają tych z epoki minionej. My, laicy mówimy, że są brudne. Wszędzie leżą próchniejące, gnijące pnie, gałęzie. Idąc przez las w poszukiwaniu grzybów można nogi połamać. Razi to także nasze uczucia estetyczne. Ba, mówimy, że to marnotrawstwo, przecież to drewno można by pozyskać, przetworzyć. Czy z jednej przesady nie popadliśmy w drugą?

Zdania są podzielone.


– Kiedy wycinamy drzewo, pozostaje dużo drobnych gałązek, kory, igieł lub liści oraz masa drewna w systemie korzeniowym – mówi prof. Andrzej Grzywacz z Wydziału Leśnego SGGW. – My tak naprawdę pozyskujemy i wywozimy z lasu jedynie 60 proc., reszta zostaje. Owady, pajęczaki, grzyby mają co konsumować. Oczywiście są też inne organizmy, choćby dzięcioły, które mieszkają w spróchniałych drzewach, więc trzeba i dla nich coś zostawić. Przeciętnie w lasach państwowych leży 10-15 m sześć. drewna na hektarze, ale pojawiają się głosy, że powinno być 40 m sześć. albo i więcej, podobnie jak np. w Puszczy Białowieskiej, ale ona ma inny status, inny skład gatunkowy, wysoką żyzność i wilgotność gleby. Trudno sobie wyobrazić takie masy drewna np. w Borach Tucholskich, Puszczy Nadnoteckiej, na siedliskach bardzo suchych i ubogich.
Jednym słowem las brudny, z naszego punktu widzenia, to zdrowy, samo regulujący się i harmonijny system.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24488 )
Array ( [docId] => 24488 )