Ekologiczny las: powrót do natury wspiera turystykę leśną

Kategoria: Ochrona przyrody
Data: 19-09-2013 r.

Dzięki trwającej już 17 lat, eksperymentalnej odbudowie naturalnego ekosystemu w mini kompleksie leśnym w Nadleśnictwie Mrągowo korzysta nie tylko natura, ale i zwolennicy ekoturystyki.

Nadleśnictwo Mrągowo charakteryzuje się dużą ilością – 218, znacznie rozrzuconych kompleksów leśnych. W jednym z nich, w leśnictwie Borówko, niedaleko miejscowości Borowe, znajduje się nietypowy 5-hektarowy, ogrodzony fragment lasu. Za wysoką siatką widać gąszcz drzew i krzewów.

Ekologiczny las przyciąga turystów

Kiedyś rosła tutaj sama sosna. W 1982 roku była gradacja brudnicy mniszki. Ścinano drzewa na płachty i liczono gąsienice. Na jednym drzewie było ich do 14 tys. Tymczasem już 400 wystarczy, by znacznie osłabić drzewostan. Po wycięciu chorych drzew, powstały puste miejsca – mówi leśniczy Janusz Święcki, do niedawna gospodarz tego terenu. – Wtedy razem z nadleśnictwem ustaliliśmy, aby na tym terenie zastosować metodę ognisko-kompleksową, ale nieco inaczej niż zwykle się to robi. To miał być eksperyment.

Czy firma może być „eko” i dobrze zarabiać?

Od wielu lat, zwłaszcza w monokulturach sosnowych zalecana jest metoda ogniskowo-kompleksowa, zainicjowana przez Witolda Koehlera, leśnika, entomologa, hilopatologa, wieloletniego profesora SGGW. Jest to zabieg o charakterze profilaktycznym mający na celu zwiększenie odporności ekosystemów leśnych, poprzez zwiększanie ich różnorodności biologicznej. Osiąga się to zakładając 10-arowe remizy, składające się z licznych gatunków drzew i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym. Dobór powinien zapewnić optymalne warunki rozwoju dla różnorodnych gatunków fauny. W tym celu należy tak przebudować istniejący drzewostan, aby przez dobór gatunków odpowiednich dla danego siedliska zwiększył się udział organizmów antagonistycznych względem szkodników sosny.

Dlaczego jest to nietypowe? Na obszarze 5 ha powstało 9 gniazd – remiz, które zajmują powierzchnie ok. 3,5 ha. Pomiędzy rosnącymi tam sosnami, w zależności od wielkości gniazd, sadzono różne gatunki drzew i krzewów. To nietypowy jak na polskie warunki las, no powiedzmy lasek. Rosną w nim: lipy, buki i jodły – daleko poza zasięgiem swojego występowania. Ponadto jawory, klony, modrzewie, sosny, brzozy, jarzębiny, świerki, dęby i osiki. Te ostatnie to ukłon w stronę ptaków. W ich miękkim drzewie robią sobie dziuple. Powieszono także 60 budek lęgowych i zainstalowano karmnik.

Dla każdego miłośnika turystyki leśnej, to co lubi

W okresie od listopada do marca dokarmiamy ptaki. Dajemy im różne nasiona zmieszane z łojem, z myślą o sikorkach – tłumaczy leśniczy Święcki. – Trzy oczka wodne, do których w tym roku z powodu suszy dowozimy wodę, to dla nich naturalne poidła, ale także miejsce dla płazów i gadów. W ich pobliżu są stosy kamieni, w których mogą się schronić. Mamy żaby, ale pojawiły się też traszki.

Zaprenumeruj „Ekologię i Rynek”

Przy oczkach wodnych leżą także stosy gałęzi, które mogą być wykorzystywane jako lęgowiska dla ptaków, a także schronienie drobnych saków i owadów. Z myślą o ich przyciągnięciu posadzono tutaj krzewy spadzio-, nektaro- i owocodajne. Rosną tu: kruszyna, cis, berberys, śliwa ałycza, dzika róża, dereń, głóg, czarny bez, tarnina i ligustr. Pojawiają się też wiosną, ich nasiona przyniesione zostały przez ptaki, kosaćce, popularnie zwane irysami.

Oczywiście są tu także leśne jagody i grzyby. Także te rzadko występujące, jak np. szmaciak gałęziasty.

Powiedzenie leśników, że las sam sobie da rade, byle by mu za bardzo nie przeszkadzać, jak widać sprawdza się w praktyce.


Tagi: turystyka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty

pobierz

Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów

pobierz

Przebieg kontroli WIOŚ w firmie – obowiązki inspektora i przedsiębiorcy

pobierz

End of waste, czyli utrata statusu odpadu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 24487 )
Array ( [docId] => 24487 )

Array ( [docId] => 24487 )