Dyrektor może wdrożyć procedurę wyjść prywatnych dla nauczycieli

Data: 12-02-2015 r.

Karta Nauczyciela nie przewiduje dla nauczycieli możliwości korzystania z wolnego w trakcie trwania roku szkolnego, co często utrudnia im załatwianie ważnych spraw prywatnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom dyrektor szkoły może wdrożyć procedurę wyjść prywatnych zgodnie z regulacjami Kodeksu pracy.

Dyrektor szkoły publicznej nie może udzielić nauczycielowi dnia urlopu wypoczynkowego bądź urlopu na żądanie w związku z koniecznością załatwienia ważnych spraw prywatnych przez tego nauczyciela. Chcąc ułatwić nauczycielom rozwiązywanie tego typu problemów dyrektor szkoły może wdrożyć procedurę wyjść prywatnych dla nauczycieli. W związku z tym, że Karta Nauczyciela nie reguluje takich kwestii, dyrektor szkoły powinien powołać się na przepisy Kodeksu pracy.

Procedura wyjść prywatnych dla nauczycieli

 

Dyrektor szkoły, powołując się na art. 91c ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela może zastosować dla nauczycieli art. 151 § 21 ustawy Kodeks pracy. W ten sposób umożliwi nauczycielom zwolnienie od pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Dyrektor musi poinformować o konieczności odpracowania tego zwolnienia oraz określić zasady – zarówno korzystania ze zwolnienia od pracy, jak i odpracowywania godzin nieobecności.

Kluczowe dla opracowanej procedury jest zachowanie prawidłowej pracy szkoły. Dyrektor szkoły przyjmując wniosek o zwolnienie od pracy powinien dowiedzieć się, kiedy i w jaki sposób nauczyciel zamierza odpracować nieobecność, a także czy jego wyjście prywatne nie będzie wpływało na realizację programu nauczania. Karta Nauczyciela zobowiązuje bowiem nauczycieli do wywiązywania się z zadań dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych.

Odpracowanie zwolnienia jest nieodpłatne

Zgodnie z regulacjami Kodeksu pracy, czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielanego dla nauczycieli na wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych, nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, co oznacza, że odpracowanie to nie wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli (art. 151 § 21 Kodeks pracy).

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36563 )
Array ( [docId] => 36563 )