Jakie konsekwencje przyniesie likwidacja tzw. godzin karcianych

Data: 05-04-2016 r.

Od 1 września 2016 r. zostaną zniesione tzw. godziny karciane. Nauczyciele nadal będą prowadzić zajęcia dodatkowe z uczniami, ale po zmianach będą prowadzić je zgodnie z ustaleniami podjętymi przez dyrektora. Może się więc okazać, że liczba przydzielanych godzin będzie większa niż dotychczas.

Zajęcia dodatkowe wciąż obowiązują, ale zmienia się sposób ich przydzielania

Dotychczas nauczyciel musiał w ramach zajęć i czynności statutowych realizować zajęcia uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów w wymiarze 1 lub 2 godzin w zależności od typu placówki. Są to zajęcia:

  • zwiększające szanse edukacyjne uczniów,
  • przeznaczone na pracę z uczniem zdolnym lub z uczniem mającym trudności w nauce,
  • rozwijające zainteresowania uczniów.

Liczba dodatkowych godzin będzie mogła być wyższa

Dyrektor nadal będzie miał prawo przydzielić nauczycielowi dodatkową liczbę godzin na zajęcia realizujące potrzeby i zainteresowania uczniów ponad pensum. Będzie się to jednak odbywało inaczej niż dotychczas, gdyż dyrektor nie będzie ograniczony obecnie obowiązującymi normami, a 40-godzinnym tygodniem pracy nauczyciela (przy pełnym etacie).

W praktyce może to spowodować, że dyrektor będzie mógł zobowiązać nauczyciela do prowadzenia dowolnej liczby godzin ponad obowiązkowe pensum, ale tak żeby nie przekroczyć 40-godzin.

Brak regulacji dotyczącej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć w ramach zadań statutowych może prowadzić do nierównomiernego rozłożenia obowiązku pracy wśród nauczycieli, a w konsekwencji do przekraczania tygodniowej normy czasu pracy.

Dodatkowe zajęcia nie będą rejestrowane

W założeniu odejście od obowiązku rejestrowania wymiaru dodatkowych zajęć poza pensum ma odbiurokratyzować pracę nauczycieli. Nauczyciele mieli obowiązek wykazywania godzin realizowanych z uczniami. Po wejściu w życie nowych przepisów w praktyce może to powodować trudności w ustalaniu konkretnej liczby godzin przy sporach sądowych związanych z przekroczeniem 40-godzinnego tygodnia pracy.

Dariusz Skrzyński, prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38835 )
Array ( [docId] => 38835 )