Praca na urlopie macierzyńskim tylko na określonych warunkach

Data: 24-09-2013 r.

Nauczycielka przebywająca na urlopie macierzyńskim może pracować. Jednak uczyć w szkole, w której była wcześniej zatrudniona, będzie mogła dopiero w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Pracując podczas urlopu macierzyńskiego, nauczycielka nie traci prawa do zasiłku macierzyńskiego.

Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają zawarcia umowy zlecenia ani umowy o pracę w czasie urlopu macierzyńskiego. Jednak dopuszczają możliwość zatrudnienia w ramach stosunku pracy u swojego poprzedniego pracodawcy dopiero w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.

W czasie podstawowego urlopu macierzyńskiego zatrudnienie u pracodawcy udzielającego tego urlopu jest niedopuszczalne. Przepisy nie zabraniają jednak podjęcia zatrudnienia w tym okresie u innego pracodawcy.

 

Nauczycielka, która podejmie dodatkową pracę w trakcie urlopu macierzyńskiego nie traci prawa do zasiłku macierzyńskiego. Utrata zasiłku dotyczy sytuacji, w której w okresie orzeczonej niezdolności do pracy ubezpieczony wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

Nauczycielka przebywająca na podstawowym urlopie macierzyńskim może podjąć zatrudnienie w ramach umowy zlecenia, a także umowy o pracę. W okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego możliwe jest także podjęcie pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Wymiar czasu pracy nie może jednak wówczas przekraczać pół etatu.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29943 )
Array ( [docId] => 29943 )