Równomierne obciążenie zajęciami dotyczy uczniów, a nie nauczycieli

Data: 24-04-2015 r.

Dyrektor szkoły może planować pracę dla nauczycieli w sposób, który nie zawsze  będzie odpowiadał ich preferencjom – dla nauczycieli nie przewidziano możliwości domagania się równomiernego obciążenia zajęciami, które dotyczy uczniów. Karta Nauczyciela zobowiązuje nauczycieli do pracy w wymiarze 40 godzin tygodniowo i w ramach takiego czasu pracy dyrektor szkoły przydziela zajęcia wliczające się do pensum.

Karta Nauczyciela nie przewiduje dla nauczycieli możliwości podważania decyzji o obciążeniu zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia, o ile obciążenie to jest zgodne z regulacjami art. 42 ust. 1-3  ustawy. Dyrektor szkoły planuje zajęcia w taki sposób, aby zapewnić uczniom równomierne obciążenie zajęciami, co może okazać się niekorzystne dla nauczycieli.

Godziny zajęć dydaktycznych dla nauczycieli ustala dyrektor szkoły

Karta Nauczyciela przewiduje dla nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć 40 godzin pracy tygodniowo (art. 42 ust. 1 Karta Nauczyciela). W ramach 40 godzin nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w wymiarze odpowiadającym stanowisku zajmowanemu w danym typie szkoły (art. 42 ust. 3 Karta Nauczyciela).

O tym, ile godzin zajęć w określonym dniu tygodnia będzie prowadził nauczyciel decyduje dyrektor szkoły. Może on zaplanować dla nauczycieli tzw. okienka pomiędzy zajęciami edukacyjnymi i zobowiązać do pozostawania w szkole w czasie ich trwania. Czas pracy nauczyciela nie jest bowiem przeznaczony tylko na zajęcia prowadzone z uczniami (art. 42 ust. 2 pkt 2 Karta Nauczyciela).

Zasada równomiernego obciążenia zajęciami dotyczy uczniów

Zasada równomiernego obciążania zajęciami wynikająca  z rozporządzenia w  sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach dotyczy uczniów. Dyrektor szkoły powinien planować zajęcia w taki sposób, aby uwzględniona została potrzeba równomiernego obciążenia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia (§ 4 rozporządzenia w  sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach).

Karta Nauczyciela nie przewiduje podobnych zasad dla nauczycieli, dlatego dyrektor szkoły planując rozkład zajęć edukacyjnych jako priorytet traktuje potrzeby uczniów.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37026 )
Array ( [docId] => 37026 )