E-zwolnienia lekarskie – do końca grudnia trzeba założyć profil informacyjny

Kategoria: Płace i finanse
Data: 17-11-2015 r.

Od 1 stycznia 2016 r. zwolnienia lekarskie będą mogły być wystawiane w formie elektronicznej. W związku z tym, wszyscy płatnicy składek zatrudniający co najmniej pięć osób mają obowiązek założenia profilu informacyjnego w terminie do 31 grudnia 2015 r.

Przedszkola i szkoły, w których zatrudnia się pięciu lub więcej pracowników, zobowiązane są do założenia w terminie 31 grudnia 2015 r. profili informacyjnych służących przekazywaniu dokumentów ubezpieczeniowych w formie  elektronicznej.

 

System teleinformatyczny niezbędny do utworzenia i prowadzenia profilu informacyjnego płatnika składek jest udostępniony bezpłatnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

E-zwolnienia ograniczą obieg dokumentów

Wprowadzenie e-zwolnień ma ograniczyć obieg dokumentów oraz zwolnić pracowników z obowiązku dostarczenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego. Od stycznia zwolnienie lekarskie będzie automatycznie przekazywane na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, następnie elektroniczne zwolnienie trafi do pracodawcy.

Od 1 stycznia 2016 r. będą obowiązywały trzy rodzaje dokumentów

Zgodnie z ustawą, od 1 stycznia 2016r.  lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie w trzech formach:

1) zaświadczenie elektroniczne – standardowe zaświadczenie lekarskie,

2) wydruk wystawionego zaświadczenia – wydawany na żądanie ubezpieczonego oraz gdy z informacji udostępnionych na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie wynika, że płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego,

3) zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego – kiedy wystawienie zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego nie jest możliwe, w szczególności w przypadku braku dostępu do Internetu.

Obowiązek założenia profilu informacyjnego dotyczy również przedszkoli i szkół niepublicznych, w których zatrudnionych jest pięciu lub więcej pracowników.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38068 )
Array ( [docId] => 38068 )