Za urlop macierzyński należy się zasiłek bez godzin ponadwymiarowych

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Dariusz Dwojewski
Data: 06-08-2014 r.

Nauczycielce, która w okresie wakacji przebywa na urlopie macierzyńskim, nie przysługuje wynagrodzenie urlopowe, lecz zasiłek macierzyński. W jego podstawie nie uwzględnia się wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

Jeżeli nauczycielka, w okresie wakacji przebywa na urlopie macierzyńskim, to nie przysługuje jej w tym czasie wynagrodzenie urlopowe, ale zasiłek macierzyński. Podstawą zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli przed urodzeniem dziecka nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim, podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie ta sama, co zasiłku chorobowego. Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się bowiem na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe uwzględnione jest w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego, jeżeli w okresie, z którego ustalana jest ta podstawa, nauczyciel miał wypracowane godziny ponadwymiarowe. Nauczycielka przebywająca na urlopie macierzyńskim otrzymuje zasiłek macierzyński i nie przysługuje jej prawo do dodatkowego wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe wypracowane w trakcie roku kalendarzowego.

Dariusz Dwojewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35467 )
Array ( [docId] => 35467 )