Świadczenia z ZFŚS nie mogą być przydzielane jednakowo dla wszystkich

Autor: Dariusz Dwojewski
Data: 27-11-2014 r.

Na święta przyznawane są pracownikom różnego rodzaju świadczenia ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – paczki, bony oraz np. zapomogi. Przydzielając je, trzeba pamiętać o tym, by kierować się kryterium socjalnym i nie dzielić świadczeń każdemu po równo.

Ze środków ZFŚS udzielana może być pomoc w formie rzeczowej i finansowej. Wszystkie świadczenia przyznawane na wniosek osoby uprawnionej z ZFŚS muszą być różnicowane w oparciu o jej sytuację życiową, rodzinną i materialną. Również paczki dla dzieci pracowników nie powinny mieć jednakowej wartości, chyba że wszyscy pracownicy znajdują się w takiej samej sytuacji materialnej. Jeżeli świadczenia będą przyznane z naruszeniem kryterium socjalnego, ZUS może naliczyć od tych świadczeń składki na ubezpieczenie społeczne. Nie można przyznać pomocy wg zasady „każdemu po równo”, gdyż w ten sposób można narazić się także na odpowiedzialność za wykroczenie.

Osoby ubiegające się o przyznanie świadczeń w określonej wysokości powinny udokumentować swoją sytuację życiową, rodzinną i materialną. Jeżeli regulamin funduszu przewiduje, że sytuację tę obrazuje dochód na osobę w rodzinie, to powinien także zawierać unormowania, w jaki sposób określa się taki dochód, tj. jakie świadczenie finansowe otrzymywane przez pracownika należy uwzględnić. Często stosuje się formę pisemnego oświadczenia pracownika, w którym podaje on informacje o osiąganym dochodzie i innych warunkach mających wpływ na jego sytuację socjalną, np. liczbie dzieci pozostających na jego utrzymaniu. W razie wątpliwości dopuszczalne jest weryfikowanie takiego oświadczenia, o ile regulamin ZFŚS zawiera do tego podstawę prawną.

W przedszkolach niepublicznych fundusz tworzy się w przypadku zatrudnienia wynoszącego w przeliczeniu na pełne etaty co najmniej 20 pracowników według stanu na 1 stycznia.

Dariusz Dwojewski, doradca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36101 )
Array ( [docId] => 36101 )