ZFŚS dla osoby pracującej w innej szkole podczas urlopu wychowawczego

Autor: Dariusz Dwojewski
Data: 09-10-2014 r.

Nauczycielce, która przebywa na urlopie wychowawczym, należą się świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nawet wówczas, gdy podejmie pracę w okresie tego urlopu w innym zakładzie pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Korzystanie z prawa do urlopu wychowawczego nie ma żadnego wpływu na prawo do korzystania z zakładowego funduszu socjalnego. Prawo to nie ulega ograniczeniu także wówczas, gdy osoba podejmuje działalność zarobkową w czasie urlopu wychowawczego.

 

Osobami ustawowo uprawnionymi do korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są wszyscy pracownicy danego zakładu pracy, w tym wypadku szkoły (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS). Mimo że nauczycielka przebywająca na urlopie wychowawczym nie ma prawa do wynagrodzenia za pracę, to nadal zachowuje status pracownika. A to oznacza, że ma pełne prawo do korzystania z ZFŚS.

Nie ma znaczenia fakt, czy na urlopie wychowawczym podjęła dodatkowe zatrudnienie i na jakiej podstawie. Jedynym dopuszczalnym kryterium przyznawania świadczeń socjalnych jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osób uprawnionych do korzystania funduszu socjalnego (art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS) – tak więc ewentualne dodatkowe dochody pracownika na urlopie wychowawczym mogę wpłynąć tylko na wysokość pomocy przyznawanej z ZFŚS.

Dariusz Dwojewski, prawnik, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego, prowadzi kancelarię prawną zajmującą się m.in. obsługą prawną jednostek oświatowych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35850 )
Array ( [docId] => 35850 )