Nagrody wypłacone pracownikom mogą stanowić koszt przedsiębiorcy

Kategoria: CIT
Data: 10-03-2016 r.

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, w kolejnej uchwale, że nagrody wypłacane z zysku po opodatkowaniu mogą być kosztem uzyskania przychodów.

Problem: Firmy mogą wypłacać pracownikom dodatkowe kwoty pieniężne, które są finansowane z czystego zysku, który został już opodatkowany. Jest to składnik wypłacanego wynagrodzenia związany z działalnością gospodarczą. Czy firmy mogą je traktować, jako służące osiągnięciu przychodu, lub zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów i zaliczyć do kosztów podatkowych?

Rozwiązanie: Nagrody z zysku nie są powszechnie stosowaną metodą motywacji zatrudnionych, niemniej jednak zdarza się je spotykać, w szczególności w sektorze większych przedsiębiorstw. Nagrody te budziły wiele wątpliwości w aspekcie podatkowym. W uchwale 7 sędziów z 1 lutego 2016 r., sygn. akt II FPS 5/15, Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził po raz kolejny korzystną interpretację zasad ich rozliczenia u nagradzającego.

Interpretacje organów podatkowych

Zdaniem organów podatkowych, kwoty wypłacane pracownikom z opodatkowanego zysku, choć niewątpliwie jako składniki wypłacanego wynagrodzenia związane są z działalnością gospodarczą, to jednak nie mają związku z przychodami z uwagi, że na ich źródło (dochód po opodatkowaniu).

Nie służą ich osiągnięciu, ani też zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. W szczególności nie mają związku z przychodami roku, w którym są wypłacane. Wypłaty na rzecz pracowników dokonane z dochodu po opodatkowaniu są więc neutralne podatkowo. Nie generują przychodu nagradzającego, ale też nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Skoro więc wypłaty z zysku dla pracowników nie są kosztem uzyskania przychodów, nie mogą być do kosztów tych zaliczone w dacie ich postawienia do dyspozycji lub wypłacenia pracownikom.

Krzysztof Klimek, ekspert podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38714 )
Array ( [docId] => 38714 )

Array ( [docId] => 38714 )