Jednorazowa, nieodpłatna pożyczka podlega PCC

Kategoria: PCC
Data: 12-02-2013 r.

Zaprzyjaźnione podmioty gospodarcze mogą udzielać sobie bezprocentowych pożyczek. Należy jednak pamiętać, że z tego tytułu powinny odprowadzić PCC.

Umowy pożyczki pieniędzy podlegają, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Trzeba pamiętać jednak o tym , że PCC nie podlega większość czynności cywilnoprawnych (w tym pożyczki), jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana lub zwolniona z VAT. Co ważne, zasada ta ma jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy pożyczkodawca udzielając pożyczki działa w charakterze podatnika VAT, a nie jest jedynie zarejestrowany dla celów tego podatku.

Rozstrzygnięcie kwestii, czy przedsiębiorca będący podatnikiem VAT, który jednorazowo udziela pożyczki innemu przedsiębiorcy działa w charakterze podatnika, czyli innymi słowy czy pożyczka taka podlega opodatkowaniu (zwolnieniu) VAT czy też opodatkowaniu PCC, budzi szereg kontrowersji. W podobnych sprawach wydano już wiele interpretacji i orzeczeń, które niestety są ze sobą sprzeczne. Jeśli mówimy o jednej pożyczce, która ma charakter nieodpłatny (jest nieoprocentowana), to skłaniałabym się do stwierdzenia, że czynność ta będzie podlegała PCC, a pożyczkodawca nie działa w tym przypadku jako podatnik VAT.

Warto również podkreślić , ze jeśli kwota pożyczki nie przekroczyła 5.000 zł i jest to pierwsza pożyczka między firmami, a pożyczkobiorca nie przekroczył limitu 25.000 zł z tytułu otrzymanych pożyczek, to może on skorzystać ze zwolnienia od PCC, o którym mowa w art. 9 pkt. 10 lit. d upcc.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b, art. 2 pkt 4 i art. 9 pkt 10 lit. d ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.)

Autor: Magdalena Płachecka
Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Brzozowska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30831 )
Array ( [docId] => 30831 )