Odszkodowania na podstawie regulaminu lub statutu będą zwolnione z PIT

Kategoria: PIT
Autor: Leszek Skupski
Data: 29-06-2014 r.

Jeżeli pracownik otrzyma odszkodowanie lub zadośćuczynienie na podstawie regulacji wynikających z układów zbiorowych pracy lub innych ustawowych porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, wówczas będą one zwolnione z PIT. Takie rozwiązanie przewiduje projekt zmian w ustawie o PIT, nad którym toczą się prace w Sejmie.

Projekt zmian zakłada zwolnienie z PIT otrzymanych odszkodowań lub zadośćuczynień, pod warunkiem, że te porozumienia, regulaminy i statuty mają umocowanie ustawowe. Dotychczas zwolnione od podatku zostały tylko te rekompensaty wypłacane pracownikom, które wynikają wprost z ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie.

 

Przygotowany przez Senat projekt ustawy jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 29 marca 2013 r. (S 2/13). Źródłem postanowienia Trybunału był fakt, że organy skarbowe odmówiły podatnikowi prawa do zwolnienia z podatku kwoty otrzymanego od pracodawcy odszkodowania za dokonanie wypowiedzenia umowy o pracę oraz odszkodowania za niewykonanie umowy o zakazie konkurencji. Ich zdaniem, odszkodowania te nie zostały objęte zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych. Stanowisko to podtrzymały sądy administracyjne.

Sędziowie TK przypomnieli, że układy zbiorowe pracy oraz inne porozumienia pracownicze stanowią normatywne źródła prawa pracy, określające zarówno obowiązki, jak i uprawnienia pracodawców oraz pracowników. Obowiązują one bezpośrednio w stosunkach pracy, tak jak przepisy aktów rangi ustawowej, rozporządzeń wykonawczych czy też prawa międzynarodowego.

Projekt zmian w ustawie przewiduje, że wolne od PIT będą otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają także z postanowień układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy. Zaproponowana zmiana ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Bez zmian pozostaną wyjątki określone w obecnie obowiązującej ustawie. Wynika z nich m.in., że z podatku nie są zwolnione np. odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Źródło:

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 2421)

Leszek Skupski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35253 )
Array ( [docId] => 35253 )