Ewidencja księgowa zakupu aktualizacji oprogramowania

Data: 01-08-2013 r.

Gdy jednostka sektora finansów publicznych nie nabędzie nowego programu (np. antywirusowego), lecz jego aktualizację, ewidencja księgowa będzie wyglądała nieco inaczej niż w przypadku kupna oprogramowania. Trzeba zwrócić  uwagę m.in. na to, że wartość początkowa nie powiększy się.

Ustawa o rachunkowości nie przewiduje możliwości ulepszenia wartości niematerialnych i prawnych (pojęcie to odnosi się jedynie do środków trwałych) – ich wartość początkowa więc nie może ulec zwiększeniu.

Aktualizacja oprogramowania nabytego na czas określony oznacza w praktyce dostosowanie posiadanego programu do zmian zaistniałych w rozwiązaniach technicznych lub prawnych. Jeżeli więc bez aktualizacji program nie będzie pełnił swojej funkcji (nie będzie być mógł w pełni wykorzystywany przez jednostkę), dostęp do nowych aplikacji, funkcji programu czy bazy wirusów należy traktować jako nabycie nowej wersji programu na określony czas.

  • Faktura za aktualizację:
    • Wn 020 „Wartości niematerialne i prawne”,
    • Ma 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”.
  • Opłacenie faktury:
    • Wn 201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami”,
    • Ma 130 „Rachunek bieżący jednostki”.

Jeżeli jednak jednostka nabędzie aktualizację oprogramowania komputerowego w sytuacji, gdy posiada już licencję na czas nieokreślony, zakup taki nie będzie miał wpływu na stan posiadanych wartości niematerialnych i prawnych. Zwiększy natomiast koszty działalności. Wówczas będzie trzeba użyć zapisów:

  • Wn konto kosztowe zespołu 4,

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31986 )
Array ( [docId] => 31986 )