Wynagrodzenie może odebrać współmałżonek pracownika

Data: 26-08-2013 r.

Jeżeli pracownik nie ma możliwości osobistego odbioru wynagrodzenia, a jest ono mu wypłacane do rąk własnych, a nie na rachunek bankowy, może ono zostać wypłacone osobie trzeciej, np. znajomemu pracownika. Aby jednak wynagrodzenie odebrała za pracownika inna osoba, musi ona posiadać pełnomocnictwo udzielone przez pracownika. Nie jest ono jednak konieczne, gdy pensję ma odebrać współmałżonek.

W razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu, w szczególności może bez pełnomocnictwa pobierać przypadające należności, chyba że sprzeciwia się temu małżonek, którego przeszkoda dotyczy. Współmałżonek może zatem odebrać wynagrodzenie pracownicze, jeśli:

  • małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu (nie są w separacji)
  • pracownik nie sprzeciwił się wypłacie wynagrodzenia do rąk współmałżonka (sprzeciw taki może być złożony w jakiejkolwiek formie, także ustnej, niezbędne będzie wówczas wykazanie, że złożenie oświadczenia miało miejsce),
  • pracownik nie może odebrać wynagrodzenia z powodu przemijającej przeszkody.
Ważne jest, by przeszkoda, która uniemożliwia wypłatę wynagrodzenia do rąk pracownika była „przemijająca”. Oznacza to, że przeszkoda taka musi być wywołana sytuacją, która skutecznie uniemożliwia lub utrudnia odebranie przez pracownika osobiście należnego mu wynagrodzenia. Będzie to zatem np. choroba, niespodziewany wyjazd, podróż służbowa, a także areszt tymczasowy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 32482 )
Array ( [docId] => 32482 )