Wypłatę dokonaną po ustaniu stosunku pracy należy rozliczyć w ZUS RCA

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 26-07-2013 r.

Sytuacją rodzącą wątpliwości pracodawców jest sposób rozliczenia wypłat mających miejsce już po rozwiązaniu umowy o pracę, a więc dokonanych byłym pracownikom. Mimo że pracodawcy starają się, aby wszystkie należności wypłacić przed ustaniem stosunku pracy, nie zawsze jest to możliwe. Przykładem mogą tu być popularne trzynastki, nagrody z zysku albo różnego rodzaju premie.

Wypłacone byłym pracownikom świadczenia podlegają oskładkowaniu na ogólnych zasadach, a ich rozliczenie powinno być dokonane w druku ZUS RCA – Imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia:

 
  • jeżeli wypłata będzie miała miejsce jeszcze w tym miesiącu, w którym nastąpiło ustanie stosunku pracy, to zastosowanie będzie miał kod pracowniczy, tj. zaczynający się od cyfr 01 10;
  • jeśli wypłata będzie miała miejsce w miesiącu następnym albo kolejnych, stosuje się kod zaczynający się od cyfr 30 00.
Co ważne, mimo że pracownik został już wyrejestrowany z ubezpieczeń, nie trzeba go ponownie do nich zgłaszać, aby rozliczyć wypłaty dokonane po ustaniu stosunku pracy.

Przykład: pracodawca rozwiązał umowy o pracę z dwoma pracownikami, przy czym w jednym przypadku stosunek pracy ustał z końcem grudnia, w drugim zaś umowa o pracę uległa rozwiązaniu z dniem 10 marca. W marcu w firmie tej wypłacana była trzynastka za rok ubiegły.

W przypadku pierwszej osoby pracodawca powinien rozliczyć składki należne od wypłaconej kwoty w lutowym raporcie ZUS RCA składanym z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od cyfr 30 00. Natomiast w przypadku drugiej osoby pracodawca musi dodać wypłaconą trzynastkę do innych dochodów należnych za przepracowane w lutym dni i od tak ustalonej kwoty rozliczyć składki w raporcie (też lutowym) składanym z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od cyfr 01 10.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32543 )
Array ( [docId] => 32543 )