Komu przysługuje emerytura pomostowa

Data: 08-03-2013 r.

Nie ma znaczenia, iż w momencie ukończenia 60 roku życia pracownik nie pracuje już w warunkach szczególnych. Musi on bowiem posiadać w sumie 15 lat pracy w szczególnym charakterze, ale praca ta nie musi trwać w momencie ukończenia wymaganego do emerytury pomostowej wieku.

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

  1. urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
  2. ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat,
  3. osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
  4. ma okres składkowy i nieskładkowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn,
  5. przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze określone dla emerytury pomostowej,
  6. po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych,
  7. nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Przykład:

Pracownik od 7 kwietnia 1975 r. do 31 grudnia 2012 r. wykonywał pracę w szczególnym charakterze. W 2013 r. w lipcu kończy 60 lat, ale od 1 stycznia 2013 r. wykonuje pracę na stanowisku nie zaliczanym do prac w szczególnym charakterze. Czy będzie miał prawo do emerytury pomostowej?

Konieczne jest sprawdzenie czy pracownik wykonywał prace w szczególnym charakterze. Prawo do emerytury pomostowej zależy bowiem od wykonywania po dniu 31 grudnia 2008 r. pracy określonej w wykazach do ustawy pomostowej. W sumie pracownik musi mieć 15 lat pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Nie ma znaczenia ile lat pracował w takich warunkach przed i po 2009 r. Wystarczyłby nawet jeden dzień po 31 grudnia 2008 r. pracy w warunkach określonych w nowych przepisach, aby otrzymać prawo do emerytury pomostowej, jeśli pracownik ma w sumie 15 lat pracy w szczególnym charakterze.

Z pytania wynika, iż pracownik pracował w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. (pracował ponad 23 lata) i po 31 grudnia 2008 r. (4 lata). Pracownik przepracował zatem w sumie 15 lat w dwóch wymaganych okresach. Konieczne jest jednak sprawdzenie czy rodzaj pracy po 31 grudnia 2008 r. mieści się w wykazach do ustawy o emeryturach pomostowych. Nie ma znaczenia, iż w momencie ukończenia 60 roku życia pracownik nie będzie już pracował w warunkach szczególnych.

Podstawa prawna:

  • art. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237 poz. 1656 ze zm.).

Katarzyna Tryniszewska, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 32593 )
Array ( [docId] => 32593 )

Array ( [docId] => 32593 )