ZUS czy OFE – czas na podjęcie decyzji do 30 czerwca 2014 r.

Data: 14-10-2013 r.

Resort pracy opublikował projekt zmian w systemie emerytalnym, które mają wejść w życie pod koniec stycznia przyszłego roku. Rząd chce dobrowolności OFE, obniżki pobieranych przez nie opłat, dłuższych gwarancji dziedziczenia oraz zabezpieczenia środków w okresie przedemerytalnym.


Przyszli emeryci sami będą decydowali, czy chcą w dalszym ciągu odkładać część swojej składki w OFE, czy całość kierować do ZUS. Oznacza to, ze OFE przestaną być obowiązkowe. Na złożenie oświadczenia ubezpieczony wchodzący do systemu emerytalnego będzie miał 3 miesiące, natomiast członek OFE w okresie przejściowym będzie mógł złożyć oświadczenia od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2014 r. Kto nie złoży oświadczenia, automatycznie przejdzie do ZUS, a jego przyszłe składki będą zapisywane na wirtualnym subkoncie w ZUS.
Dodatkowo co cztery lata (począwszy od 2016 roku) przyszły emeryt będzie mógł zdecydować, czy chce przekazywać składki do OFE bądź na subkonto w ZUS. Deklarację będzie można złożyć osobiście, listownie albo drogą elektroniczną przez platformę ePUAP.

Zmiany w samych OFE

Wysokość odprowadzanej składki do wybranego przez ubezpieczonego OFE będzie wynosić 2,92% podstawy wymiaru składki, a na koncie w ZUS 4,38% podstawy wymiaru składki. W przypadku zaś nieodprowadzania składki do OFE, na subkonto w ZUS trafi 7,3% podstawy wymiaru składki. Rząd proponuje również obniżenie maksymalnej opłaty pobieranej przez OFE od składki o połowę, do poziomu 1,75%. Opłata pobierana przez ZUS od przekazywanych do OFE składek ma natomiast spaść do poziomu 0,4%.

Dodatkowe zabezpieczenie przyszłych emerytów

Środki zgromadzone w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego będą stopniowo przenoszone do ZUS na subkonto. Dzięki suwakowi bezpieczeństwa w okresie przedemerytalnym zostanie zminimalizowane ryzyko strat związane z inwestycjami na rynkach finansowych.

Dziedziczenie

Prawo do dziedziczenia będzie przysługiwało bez względu na podjętą decyzję. Dodatkowo zostanie ono wydłużone w przypadku subkonta w ZUS – zgromadzone środki mogły być dziedziczone do 3 lat po przejściu na emeryturę ubezpieczonego.

Projekt zakłada, że 3 lutego 2014 r. nastąpi przekazanie części aktywów w łącznej kwocie odpowiadającej 51,5% wartości aktywów netto każdego OFE na 31 stycznia 2014 r.

Rząd przekazał projekt do konsultacji społecznych. Potem zajmie się nim parlament.

Źródło: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (z 10 października 2013 r.).

Renata Kajewska, specjalista w zakresie wynagrodzeń



Zobacz także:


Tagi: zus, emerytura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32618 )
Array ( [docId] => 32618 )