Nie można zmusić pracownika do założenia konta bankowego

Data: 03-02-2014 r.

Pomimo wielu zmian w zakresie usług bankowych, upowszechnienia posiadania rachunków, kart płatniczych itd., nadal zasadą wynikającą z przepisów Kodeksu pracy jest wypłata wynagrodzenia do rąk pracownika.

Przelew na rachunek bankowy (lub ewentualnie inna forma wypłaty) to odstępstwo od tej reguły, które jest dopuszczalne jedynie w dwóch przypadkach:

  • jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub
  • jeżeli pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
W przypadku braku związania układem zbiorowym pracy dla wypłaty przelewem niezbędne jest uzyskanie od każdego z pracowników pisemnej zgody. Nic w tym zakresie nie zmieniają np. zgoda działającego w firmie związku zawodowego czy zapis w regulaminie wynagradzania. Potwierdza to wyrok SN z 24 września 2003 r. (I PK 324/02, OSNP 2004/18/313), zgodnie z którym wymaganie pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne (przykład).

Indywidualna zgoda na wypłatę na konto

Przykład: Niemal wszyscy pracownicy w firmie otrzymują wypłaty przelewem na konto bankowe. Organizowanie wypłat dla kilku zaledwie osób, które nie mają rachunków, jest nieco uciążliwe. Pracodawca chciałby więc wprowadzić do regulaminu pracy zapis wyłączający możliwość otrzymania pensji w inny sposób niż na rachunek bankowy.

Niestety taki zapis nic pracodawcy nie pomoże. Musiałby bowiem i tak uzyskać pisemną zgodę (wniosek) tych kilku osób odbierających wynagrodzenie w formie gotówki na wypłacanie pensji na konto.

Pracownik może cofnąć wcześniej wyrażoną zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie. Takie zachowanie nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy. Potwierdza to wyrok SN z 21 lutego 2002 r. (I PKN 917/00, OSNP 2004/4/61). Takie wycofanie zgody wiąże jednak pracodawcę tylko wówczas, gdy pracownik dokonał go na tyle wcześnie, aby mógł jeszcze otrzymać wypłatę w formie gotówkowej (przykład 3).

Podobnie pracownik musi pamiętać o wcześniejszym powiadomieniu o zmianie numeru rachunku. Jeśli tego nie uczyni i z tego powodu nastąpi opóźnienie w otrzymaniu pensji (pracodawca przeleje pieniądze na dotychczasowy rachunek, pewien czas zajmie „odzyskanie” tych pieniędzy i przekazanie ich na nowe konto), pracodawca nie będzie ponosił odpowiedzialności – przykład .

Wcześniejsze poinformowanie o zmianie sposobu wypłaty

Przykład: Dnia 28 lutego mija termin wypłaty wynagrodzenia. Tymczasem 27 lutego po południu pracownik złożył pismo odwołujące wcześniejszą dyspozycję wypłaty jego zarobków na rachunek bankowy. Pismo to jest wiążące dla pracodawcy, ale termin jego przekazania powoduje, że będzie dotyczyć dopiero wypłaty za marzec i następne miesiące. W tym przypadku – pamiętając, że w terminie wypłaty pracownik powinien mieć już pieniądze na koncie – prawdopodobnie przelewy pensji zostały już dokonane.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33746 )
Array ( [docId] => 33746 )