Ważną decyzję emerytalną trzeba podjąć już w 2014 r. - ZUS czy OFE

Kategoria: Ubezpieczenia
Data: 16-10-2013 r.

Wiosną przyszłego roku nadejdzie czas podjęcia ważnej decyzji dotyczącej przyszłych emerytur. Można będzie zgłosić chęć podziału odłożonych składek emerytalnych między ZUS i OFE. Jeżeli nie podejmiemy żadnej decyzji, wszystkie zgromadzone środki trafią do ZUS.

Czas na decyzję o przyszłości swoich emerytur każdy Polak będzie miał stosunkowo krótki – od 1 kwietnia do 30 czerwca. Będzie można wybrać czy składki mają trafiać tylko do ZUS, czy do ZUS oraz OFE. Jeżeli nie dokonamy żadnego wyboru, wszystkie środki zostaną przekazane do ZUS.

Od przyszłego roku OFE będą działały na nieco innych zasadach niż dotychczas. Będą mogły więcej inwestować w akcje (min. 75%) i za granicą (max. 30% od 2016 r.). Opłaty za zarządzanie mają być obniżone. To może spowodować, że zaczną szybciej niż dotychczas pomnażać nasze oszczędności emerytalne. Z drugiej strony, większy udział akcji w ich portfelu spowoduje wzrost ryzyka. Zniesiona zostanie także minimalna stopa zwrotu, co może doprowadzić do tego, że wzrosną różnice w wynikach jakie wypracowują poszczególne OFE.

Warto sprawdzać, jak fundusz sobie radzi

Planując swoją przyszłość emerytalną warto zastosować się do starej zasady, że nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka. Lepiej, żeby część naszej emerytury zależała od OFE, a część od ZUS niż całość od ZUS. Trzeba jednak dodać, że osoba, której zależy na maksymalizacji swojej emerytury z pewnością nie powinna poprzestać na pozostaniu w OFE. Powinna również co jakiś czas sprawdzać jak radzi sobie jej fundusz. Jeśli fundusz będzie miał wyniki znacznie gorsze niż konkurencja, warto będzie go zmienić.

Wyjątkiem od powyższego są osoby, które już za kilka lat przejdą na emeryturę. W ich przypadku bardziej racjonalny może być wybór ZUS. W ostatnich latach przed emeryturą bezpieczeństwo jest bowiem ważniejsze niż wysokie zyski.


Tagi: emerytura, zus

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Haczyki na lokatach bankowych

pobierz

Oszczędzanie na rachunkach

pobierz

Wiesz jak pomnażać kapitał na FOREX

pobierz

Tajemnice sukcesu najbogatszych inwestorów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25148 )
Array ( [docId] => 25148 )