Organizowanie pracy w ruchu ciągłym z wykorzystaniem 5 brygad

Data: 29-10-2013 r.

Po zmianach wprowadzonych do Kodeksu pracy w ostatnich latach, nie jest możliwe stosowanie 4-brygadowej organizacji pracy bez godzin nadliczbowych. Dawne przepisy o systemie 4-brygadowym zastępuje dzisiaj regulacja pracy zmianowej z uwzględnieniem specyfiki ruchu ciągłego. Dlatego pracodawcy, prowadzący działalność przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia przechodzą na system 5-brygadowy.

Wprowadzając takie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach, np. o wprowadzeniu systemów i rozkładu czasu pracy. Systemy i rozkład czasu pracy powinny być wprowadzone w drodze układu zbiorowego lub regulaminu pracy. Dlatego w jednym z tych aktów powinno się umieścić przynajmniej postanowienia wprowadzające systemu pracy w ruchu ciągłym oraz ogólnie regulujące rozkład czasu pracy, w tym np.:

  • liczbę brygad,
  • czas pracy na poszczególnych zmianach, godziny ich rozpoczęcia i zakończenia,
  • zasady tzw. łamania zmian.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące poszczególnych brygad i pracowników mogą natomiast znaleźć się w harmonogramach (szczegółowych regulaminach 5-brygadowej organizacji pracy) przygotowywanych na poszczególne okresy rozliczeniowe.

Przepisy Kodeksu pracy określają ogólne warunki, jakim powinno odpowiadać kształtowanie rozkładu czasu pracy w organizacji 5-brygadowej.

Bartłomiej Zamostny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak zatrzeć ślady po przeglądaniu Internetu?

pobierz

Wzór Polityki Bezpieczeństwa w ochronie danych osobowych

pobierz

Konfiguracja bezpieczeństwa. Windows 10

pobierz

10 sprytnych trików na szybkie obliczenia w Excelu

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26257 )
Array ( [docId] => 26257 )