Dokument w administracji publicznej - produkt świadczonych usług

Kategoria: Grupy zawodowe
Data: 31-10-2013 r.

Twór pracy urzędniczej w postaci dokumentu pisanego jest wizytówką jednostki administracji publicznej. Mówi wiele nie tylko o bezpośrednim autorze, ale także o nadawcy (zakładzie, firmie), który się pod nim podpisuje w osobie dyrektora lub kierownika.

Jeżeli więc roi się w nim od błędów (logicznych, stylistycznych, interpunkcyjnych, językowych lub ortograficznych) i niekonsekwencji, można wyciągnąć wniosek, że w danej jednostce pracownicy nie kładą nacisku na jakość i profesjonalizm, a kierownictwo również nie widzi braku fachowości lub go akceptuje. Odbiorcy – adresaci mogą więc zadać sobie następujące pytania:

  • Czy takiej jednostce można zaufać?
  • Czy chce się z nią współpracować?
  • Czy płytkie podejście do sprawy nie świadczy, że mamy do czynienia z brakiem profesjonalizmu?

Język dokumentu daje wiele wskazówek, z kim mamy do czynienia, podobnie jak inne szczegóły wizualne przyciągające uwagę czytającego. Wszystko to przemawia. Oceniani jesteśmy po tym, jak piszemy. Nie chodzi tylko o umiejętność posługiwania się językiem, lecz także o podejście do tematu, rozumienie potrzeb odbiorcy, a nawet świadomość szerszego kontekstu, w jakim nasze pismo będzie rozpatrywane, i skutków, jakie może wywołać.

Redagowanie tekstu nie jest łatwe. Dobrze napisany tekst jest na ogół owocem ciężkiej pracy. Zadowalający efekt końcowy rzadko osiąga się za pierwszym podejściem. Jak każda inna, nauka pisania również wymaga praktyki i czasu. Istnieją zasady, których dobrze się trzymać, wzorce, które warto stosować, i praktycy, od których warto się uczyć.

Korespondencja zawodowa nie musi być „sztywna” i jednostajna, ale na pewno musi być merytoryczna i profesjonalna. Własne reakcje na teksty pisane przez innych, uświadomienie sobie, co się w nich podoba, a co nie, może być doskonałą wskazówką dla wszystkich tych, którzy siadają do pisania.

Bartłomiej Zamostny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26273 )
Array ( [docId] => 26273 )