Dlaczego dress code jest niezwykle istotny w Twojej firmie

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 23-08-2012 r.

Ścisłe określenie służbowego stroju jest bardzo częstym zjawiskiem w wielu firmach. Dress code kojarzy się z reguły z koniecznością założenia garnituru czy obowiązku posiadania stroju formalnego. Jednak wymogi dotyczące ubioru związane są nie tylko z zawodami administracyjnymi. Istotne są także w wielu innych przedsiębiorstwach.

Dress code to profesjonalizm

Odpowiedni strój w miejscu pracy często jest potwierdzeniem prestiżu i profesjonalizmu konkretnej firmy. Sam pomyśl, w jaki sposób odebrałbyś pracownika banku, który zamiast garnituru i białej koszuli miałby na sobie koszulę hawajską bądź t-shirt.

Formalny strój często poprawia wizerunek pracownika. Ponadto umiejętność dostosowania stroju do biznesowych sytuacji jest niezwykle ważna. Oznacza ona, że dana osoba jest w stanie odpowiednio ocenić sytuację i w pełni się do niej przystosować. Strój formalny jest również wyrazem szacunku dla klientów.

Dress code to bezpieczeństwo

Jednak dress code to nie tylko wyprasowane koszule i spódniczki do kolan. Stosowany często jest również w zakładach o charakterze produkcyjnym. Konieczność posiadania odpowiednich fartuchów przez pracowników chemicznych laboratoriów oraz odpowiednich ubrań przez pracowników fizycznych zapewnia zatrudnionym właściwy poziom bezpieczeństwa.

Nieprzestrzeganie dress code’u w tego rodzaju przedsiębiorstwach często może skutkować nieszczęśliwym wypadkiem i utratą zdrowia. Dlatego - szczególnie w zawodach o podwyższonym ryzyku - odpowiedni ubiór pracownika jest tak bardzo istotny.

 

Wymóg odgórny

Zdarza się również tak, że strój pracownika określany jest odgórnie. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce w biznesach franczyzowych, kiedy dane przedsiębiorstwo działa pod określoną marką. Wystarczy odwiedzić chociażby jakiś bank czy salon operatora telekomunikacyjnego. Identyczne stroje nie są wymysłem samych pracowników, jednak odgórnym wymogiem. Dzięki temu pozwalają na utożsamianie danego pracownika z daną marką (np. fioletowe koszule pracowników salonu Play i logo operatora). W tym przypadku dress code jest konretnym standardem.

Jak widać dress code może odgrywać wiele ról. Z reguły ma potwierdzić profesjonalizm i utożsamianie się pracowników z przedsiębiorstwem. Chociaż bywa czasem męczący, ma wiele zalet.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26504 )
Array ( [docId] => 26504 )