Fonoholizm - kolejne biznesowe zagrożenie

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-09-2012 r.

Współczesny świat niesie wiele zagrożeń. Szczególnie niebezpieczne są wszechobecne technologie, z którymi biznesmeni obcują na co dzień, a które doprowadzać mogą do nałogów. Jednym z nim jest uzależnienie od telefonu. Na czym polega fonoholizm i jak się objawia?

Bez telefonu ani rusz

Osoby, które najbardziej dotyka fonoholizm nie są w stanie nigdzie ruszyć się bez telefonu komórkowego. Co parę sekund sięgają do kieszeni po telefon. Cały czas mają wrażenie, że ktoś do nich dzwoni bądź wysyła do nich SMS. Często korzystają bez przerwy z komórki, chociaż wcale tak naprawdę nie muszą tego robić. Wykorzystują go nie tylko do rozmów czy wysyłania wiadomości, ale również do korzystania z internetu czy słuchania muzyki. Jest w centrum uwagi w ciągu całego dnia.

Czy biznesmenom grozi fonoholizm?

Mogłoby się wydawać, że na tego rodzaju uzależnienia narażone są głównie młode osoby. Jednak wbrew pozorom, fonofolizm może stać się chorobą poważnych biznesmenów. Czasem może przyjąć postać chorobliwego oczekiwania na telefon czy wiadomość. W takich sytuacjach również staje się nieodłącznym elementem życia – towarzyszy właścicielowi podczas posiłków czy wizyt w łazience. Może wydawać się to śmieszne, jednak stanowi duże zagrożenie. Ciągłe oczekiwanie na połączenie bądź brak zdolności pozostawienia telefonu bezczynnie stanowi silne uzależnienie.

Jak sobie poradzić z fonoholizmem?

Sposobem na walkę z fonoholizmem jest przeprowadzenie terapii odwykowej. Jeżeli uzależnienie nie jest zbyt zaawansowane w walce z nim mogą pomóc najbliżsi uzależnionego. Wystarczy poważny nadzór nad tym, ile czasu jest poświęcane na obsługę telefonu. Jeżeli jednak kontakt z najbliższymi zostanie przez niego zastąpiony, a do uzależnionego nie będą docierać żadne argumenty, być może trzeba będzie skorzystać z pomocy psychologa. Z pewnością nie można lekceważyć tego zagadnienia, gdyż fonoholizm to uzależnienie XXI wieku.

Katarzyna Kulik


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26593 )
Array ( [docId] => 26593 )