Jak osiągać cele w dziedzinach, w jakich chcemy odnieść sukces

Kategoria: HR
Autor: Studzińska Małgorzata
Data: 07-09-2012 r.

Badania psychologów wskazują, że na drodze do sukcesu o wiele bardziej liczą się praca i ćwiczenia w doskonaleniu umiejętności niż sam talent. Udowodniono, że ludzie "utalentowani" o wiele szybciej i łatwiej rezygnują z pewnych "prostszych" ich zdaniem działań na rzecz tych bardziej skomplikowanych, co często skutkuje brakami w praktycznych umiejętnościach a w efekcie prowadzi do porażki.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym dlaczego tak często zdarza się Wam ponosić porażki na polu, na którym wydaje się Wam, że powinniście radzić sobie wyśmienicie, bo w końcu macie do tego talent i jest to coś, co przychodzi Wam z dużą łatwością od kiedy sięgacie pamięcią?

Jak często, kiedy spoglądacie wstecz na swoje życie, macie wrażenie, że nie udało się Wam osiągnąć tego, co pierwotnie wydawało się łatwe do spełnienia, co wydawało się Waszą misją, Waszym przeznaczeniem? Kiedy ostatnio kolega czy koleżanka z pracy odebrali wysoką premię, mimo że byliście przekonani, iż należy się ona właśnie Wam?

Na pewno chcielibyście poznać odpowiedzi na te wszystkie nurtujące Was pytania.

Jaka jest różnica między talentem a ćwiczeniem swoich umiejętności?

Dowiedziono, że coś takiego jak talent nie istnieje i że jeśli wkłada się w coś dużo ciężkiej pracy i lata ćwiczeń można się spodziewać o wiele bardziej spektakularnych wyników – w przeciwieństwie do dotychczas funkcjonujących opinii.

Talent to nic innego jak specyficzne umiejętności wyćwiczone nieświadomie w toku życia. Nawet jeśli urodzimy się z jakimiś zdolnościami, to tylko ich praktyczne ćwiczenie daje wyniki w postaci konkretnych kompetencji. Można zatem stwierdzić, że między "talentem" a ćwiczeniami nie ma praktycznie żadnej różnicy. Osoba, która jakiegoś "talentu" jest pozbawiona podczas długich ćwiczeń nad wyuczeniem się konkretnej umiejętności, jest w stanie dokonać tego samego a nawet więcej niż osoba, która uważa, że ma do czegoś "talent".

Dlaczego zatem sam talent nie wystarczy i co możemy zrobić, by osiągać cele w dziedzinach, w jakich pragniemy odnieść sukces?

Zamiast załamywać ręce i użalać się nad swoim losem narzekając, że nie udaje Wam się osiągać tego, co chcecie, zwyczajnie zabierzcie się do pracy! Jeśli wydaje się Wam, że sukces się Wam należy, bo macie "talent" - czeka Was zmiana myślenia i zmiana kierunku działania na taki, który pozwoli Wam ten sukces osiągnąć.

Każdy człowiek wyposażony jest w odpowiednie narzędzia, które pozwalają się mu uczyć. Każdy człowiek uczy się całe życie i zapewniam Was, że wielu rzeczy da się nauczyć, jeśli tylko ma się otwarty umysł i jest się gotowym do ciężkiej pracy, do pracy nad sobą, do słuchania rad bardziej doświadczonych od siebie osób.

Nawet gdybyście mieli poświęcić na cokolwiek więcej czasu, nawet swój prywatny czas zarezerwowany na przyjemności, to warto to zrobić. Często się zdarza, że osoba, która uważa, że posiada do czegoś talent, rezygnuje z rzeczy dla siebie prostych i oczywistych rzadko zdając sobie sprawę, że to wielki błąd, gdyż nawet najmniejszy brak czyni cały łańcuch kompetencji niepełnym.


Zobacz także:

Studzińska Małgorzata

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26516 )
Array ( [docId] => 26516 )