System zarządzania personelem - korzyści dla pracowników

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 19-10-2012 r.

System zarządzania personelem w przedsiębiorstwie (inaczej HRS), opiera się na spostrzeganiu kompetencji i potrzeb pracowników. Jakie jednak konkretne korzyści może przynieść pracownikom stosowanie systemu zarządzania personelem w firmie?

Docenienie pracownika

Jednym z podstawowych założeń HRS jest zauważanie wkładu pracownika w rozwój firmy. Wiąże się to nie tylko z posiadanymi przez daną osobę kompetencjami czy kwalifikacjami, ale również z zaangażowaniem w wykonywaną pracę.

Przeprowadzanie systematycznych ocen kompetencji czy prowadzenie kartotek pracowników pozwala na obserwację zaangażowania personelu. Istotne jest również docenienie pracy poszczególnych osób. Kiedy osoba zatrudniona będzie miała świadomość, że zdajesz sobie sprawę ile wysiłku wkłada w rozwój Twojego przedsiębiorstwa, wzrośnie jego lojalność wobec Twojej firmy. Pamiętaj też, że docenianie ludzi pozytywnie wpływa na wydajność ich pracy. Poza tym każdy, kto jest doceniany w swoim miejscu zatrudnienia, ma poczucie spełnienia w swojej pracy zawodowej.

Odpowiedni poziom zarobków

Atutem HRS jest również dostosowanie polityki płacowej do polityki personalnej przedsiębiorstwa. Nie ma chyba nic gorszego niż otrzymywanie takiego samego wynagrodzenia jak pracownik, który w o wiele mniejszym stopniu angażuje się w rozwój firmy. HRS jednak wyklucza takie sytuacje. W firmie, która wykorzystuje ten system zarządzania personelem, płace są proporcjonalne do posiadanych kompetencji i zaangażowania w rozwój firmy.

Dla zatrudnionych bardzo istotne jest uzależnienie wysokości ich zarobków od posiadanych umiejętności i od własnego wkładu w działalność przedsiębiorstwa.

Możliwość ciągłego rozwoju

Jednak HRS to nie jedynie dostosowanie płac do kompetencji czy docenianie i motywowanie pracowników. To przede wszystkim określenie ścieżki kariery i umożliwienie im ciągłego doskonalenia zawodowego. Właściwy system szkoleń, jak również rozpoznawanie potrzeb związanych z rozwijaniem własnych umiejętności pozwala na wypracowanie polityki personalnej skupiającej się na doskonaleniu zatrudnionych kadr.

Poza tym możliwość rozwoju zawodowego w miejscu pracy i korzystanie z dodatkowych szkoleń stanowi solidną motywację dla osób zatrudnionych w danej firmie.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26604 )
Array ( [docId] => 26604 )