Zarządzanie personelem - miękki HR

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 19-10-2012 r.

Miękki HR to zarządzanie zasobami ludzkimi, w którym głównym priorytetem jest pracownik i jego potrzeby. Zaspokojenie potrzeb pracownika ma wpływać na większą efektywność jego pracy, a także przyczyniać się do rozwoju zawodowego i rozwoju osobistego pracownika. To wszystko ma przełożenie na sukces firmy.

W centrum człowiek

Ogólny HR to zarządzanie zasobami ludzkimi. W skład tego zarządzania wchodzi zarówno troska o samych pracowników, jak również właściwa dbałość o zasoby i pracę w konkretnej firmie.

W przypadku HR-u miękkiego w centrum zainteresowania stawiany jest pracownik. HR miękki kładzie głównie nacisk na zaspokojenie jego potrzeb, co ma przełożyć się na efektywność jego pracy. W tym przypadku to on jest najcenniejszym elementem przedsiębiorstwa. Wszelkie zasoby czy praca zajmują kolejne miejsce w hierarchii.

Pracownik – właściwa inwestycja

Miękki HR udowadnia właścicielom przedsiębiorstw, że warto inwestować w swoich pracowników. Opracowanie procesu zarządzania stanowiskami, szereg szkoleń, jak również skupienie szczególnej uwagi na zarządzaniu zasobami ludzkimi umożliwi Twoim pracownikom rozwój i stworzy właściwe warunki do pracy.

Jako pracodawca musisz pamiętać, że każdy z Twoich pracowników posiada spore możliwości, które należy wykorzystać. Szkolenia pracowników czy możliwość ciągłego rozwoju z pewnością pomogą Ci w zwiększeniu efektywności Twoich pracowników i we właściwym wykorzystaniu ich zasobów.

Motywowanie pracowników

W miękkim HR-ze bardzo istotna jest również właściwa motywacja Twoich pracowników do działania. Jeżeli zatrudnieni będą świadomi korzyści, jakie osiągną dzięki realizacji swoich zadań, z pewnością przywiążą większą uwagę i staranność do wypełniania swoich obowiązków. Poza tym dobrze zaplanowany system motywacyjny będzie stanowił skuteczny motor napędowy Twoich pracowników.

Jeśli zatrudnione przez Ciebie osoby będą doceniane za swój wkład w rozwój firmy, chętniej będą dokładać wszelkich starań w wywiązywaniu się ze swoich zawodowych obowiązków. Doceń człowieka, z którym pracujesz, a przekonasz się, jaki drzemie w nim potencjał.


Zobacz także:

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26601 )
Array ( [docId] => 26601 )