Dyscyplinarka za samowolne wyjście z pracy

Data: 23-10-2013 r.

Opuszczenie miejsca pracy bez zgody przełożonego stanowi podstawę dyscyplinarki. Będzie tak zawłaszcza wtedy, gdy przyczyną wyjścia było uniemożliwienie pracodawcy dokonania zmiany warunków zatrudnienia w zakresie wynagradzania (I PK 31/12).

Natasza P. była zatrudniona w spółce L. jako handlowiec. Istniał tam zwyczaj, że pracownicy mogli w godzinach pracy - po uzyskaniu zgody szefa (a w razie jego nieobecności - prokurenta lub kadrowej) - załatwiać sprawy prywatne poza biurem.

W sierpniu 2010 r. pracodawca zamierzał wprowadzić gorsze dla pracowników warunki przyznawania premii prowizyjnej. W tym celu 30 sierpnia 2010 r. zaproponował handlowcom zawarcie porozumień zmieniających warunki płacowe i wyznaczył im czas do namysłu do następnego dnia. W razie braku zgody, miały być wręczane wypowiedzenia zmieniające. Gdy nazajutrz Natasza P. stawiła się w pracy, panowała tam napięta atmosfera.

W związku z tym pracownica poczuła się źle i zdecydowała, że uda się do lekarza. Wysłała do swych przełożonych oraz do kadr e-mail z informacją o tym i nie czekając na odpowiedź wyszła z biura. Wychodząc z budynku spotkała kadrową, ale nie poinformowała jej o prywatnym wyjściu z pracy ani o jego przyczynie. Lekarz wystawił Nataszy P. zwolnienie chorobowe do końca tygodnia.

Dnia 31 sierpnia 2010 r. spółka rozwiązała z Nataszą P. umowę o pracę dyscyplinarnie z powodu samowolnego opuszczenia miejsca pracy, które - w kontekście zapowiedzi dokonania wypowiedzeń zmieniających warunki płacowe – miało uniemożliwić pracodawcy wręczenie tego wypowiedzenia. Pracownica wniosła odwołanie do sądu.

Sąd Najwyższy nie przyznał Nataszy P. racji. Stwierdził, że pracownica opuściła miejsce pracy, bez uprzedniej zgody przełożonych, przez co działała w celu odniesienia korzyści płacowych kosztem pracodawcy. Uprawniało to pracodawcę do zastosowania dyscyplinarnego zwolnienia w trybie art. 52 Kodeksu pracy.

Źródło: Wyrok SN z 5 lipca 2012 r., I PK 31/12


Dominik Wajda
, Sąd Najwyższy Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych


Zobacz także:


Najnowsze i najważniejsze orzeczenia sądów w sprawach pracowniczych publikujemy w miesięczniku Prawo pracy w orzecznictwie.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 27157 )
Array ( [docId] => 27157 )