Porozumienie stron lub dyscyplinarka – czasem można tak grozić

Data: 18-07-2014 r.

Pracodawca może zaproponować pracownikowi rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, ale nie może go do tego zmuszać. Jeśli pracownik poważnie zawinił, pracodawca może postawić mu warunek: rozwiązanie umowy za porozumieniem albo dyscyplinarka. Jednak w przypadku zastosowania przymusu pracownik będzie mógł podważyć takie porozumienie przed sądem.

Pracodawcy często wolą rozwiązywać z pracownikami umowy za porozumieniem stron, wychodząc z założenia, że skoro jest ono oparte na zgodnej woli stron, to pracownik nie będzie miał potem argumentów, aby iść do sądu. Dlatego też zdarza się, że jeśli pracownik w czymś poważnie zawinił, pracodawca daje mu propozycję w postaci wyboru: albo porozumienie stron albo np. rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem lub nawet dyscyplinarka.

W takim przypadku wszystko zależy od tego, czy pracownik będzie chciał rozwiązania umowy za wypowiedzeniem lub czy faktycznie istnieją przesłanki do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Niektórzy pracownicy wolą porozumienie stron od wypowiedzenia, bo lepiej wygląda ono w świadectwie pracy. Porozumienie jest zaś szczególnie korzystne dla pracownika, w przypadku gdy w zamian grozi mu zwolnienie dyscyplinarka. A zatem, nie każdy przypadek stawiania pracownika przed wyborem sposobu rozwiązania stosunku pracy będzie bezprawny.

Jeżeli jednak pracownik nie chce podpisać porozumienia stron, ponieważ woli np. rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem (ze względu na zasiłek dla bezrobotnych), to w żaden sposób nie wolno go zmuszać do złożenia takiego oświadczenia woli. W szczególności niedopuszczalne jest straszenie pracownika zwolnieniem dyscyplinarnym, gdy tak naprawdę nie istnieją ku temu obiektywne i rzeczywiste przesłanki.                                

Janusz Stacki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35382 )
Array ( [docId] => 35382 )