Czym jest Chi Ball

Autor: Stwora Sylwia
Data: 13-08-2012 r.

Odczuwasz ciągłe zmęczenie? Mało rzeczy sprawia Ci przyjemność i ciągle za czymś gonisz? A może nie potrafisz oderwać swoich myśli od pracy, spraw rodzinnych? Warto, abyś spróbował się zrelaksować i wyłączyć od przyziemnych spraw za pomocą Chi Ball.

Różnorodność w Chi Ball

Chi Ball to oryginalny system ćwiczeń typu Body&Mind stworzony przez Australijkę Monikę Linford w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, w którym połączone zostały joga, Qi Gong (doskonałe opanowanie sztuki kontrolowania energii życiowej), tai chi, współczesny chi ball dance, ćwiczenia Pilates (umożliwiające kontrolowanie i stabilizację postawy ciała) oraz metoda Feldenkraisa (opiera się na wsłuchiwaniu się we własne ciało, pozbyciu się złych nawyków i zyskaniu świadomości ciała).

Chi Ball odbywa się w rytm muzyki. Dobierana jest ona do danej fazy zajęć, które opierają się na tradycji chińskiej medycyny, czyli zasadzie Yin i Yang (teoria przenikania się dwóch pierwiastków męskiego i żeńskiego), teorii 5 elementów (mówi o tym, że wszechświat tworzy ogień, ziemia, drewno, woda i metal) oraz energii Chi (naturalna siła organizmu).

Długość danej części treningu zależy od pory roku oraz dnia. Elementarną częścią Chi Ball jest prawidłowy oddech, który umożliwia swobodne krążenie energii w organizmie.

Kolor i zapach w Chi Ball

Do zajęć Chi Ball wykorzystywane są specjalne piłki mające 15 centymetrów średnicy, których produkcja odbywa się wyłącznie w Australii. Piłki są różnokolorowe i zapachowe.

Piłka w kolorze pomarańczowym pachnie pomarańczami i ma posłużyć do zwiększenia odporności organizmu, poprawy nastroju oraz wspomagać leczenie depresji. Piłka żółta pachnie trawą cytrusową i służy oczyszczeniu organizmu, poprawie nastroju. Fioletowy przedmiot ma zapach lawendy i ma za zadanie wprowadzenie harmonii między duszą i ciałem oraz zwiększenie wrażliwości. Piłka zielona o zapachu geranium ma wpłynąć uspokajająco na system nerwowy. Natomiast piłka niebieska pachnie jałowcem i działa uspokajająco. Do wyboru jest jeszcze piłka w kolorze czerwonym, która pachnie cynamonem. Ma ona pobudzać i dodawać energii. Kolor piłki należy wybrać zgodnie z intuicją i celem, jaki chcesz osiągnąć.

Zajęcia Chi Ball nie tylko zaowocują mocnymi mięśniami, zwiększoną wydolnością układu sercowo-naczyniowego, poprawą samopoczucia i pozbyciem się nadmiaru stresu. To doskonała możliwość poznania własnego ciała, pozwalająca na jego świadome funkcjonowanie.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28082 )
Array ( [docId] => 28082 )