Czym jest joga uśmiechu

Autor: Stwora Sylwia
Data: 21-09-2012 r.

Kiedy dokucza Ci kiepski nastrój, denerwujesz się z byle powodu, codziennie jesteś narażony na sytuacje stresogenne w pracy i w domu lub narzekasz na brak energii powinieneś zapisać się na jogę uśmiechu. Dzięki niej nie tylko spojrzysz pozytywnie na życie, wzmocnisz i pobudzisz organizm do działania, ale również poznasz nowych ludzi i łatwiej będzie Ci nawiązywać kontakty towarzyskie.

Terapia śmiechem

Joga uśmiechu to nic innego jak terapia będąca połączeniem śmiechu z ćwiczeniami z zakresu jogi oddechu. Została ona opracowana w latach 90. XX wieku przed indyjskiego lekarza Madana Katariego na podstawie badań nad wpływem śmiechu na ludzkie zdrowie i kondycję psychiczną.

Podłożem do nowej koncepcji leczenia człowieka stworzonej przez założyciela klubów jogi uśmiechu stały się dwa ustalenia - śmiech korzystnie oddziałuje na człowieka i nie musi być symulowany poprzez czynniki zewnętrzne, ale fizyczne impulsy np. klaskanie, skandowanie, elementy jogi (ćwiczenia oddechowe i rozciągające) czy sztuczny śmiech oraz pozytywne deklaracje. Joga śmiechu pozwala uzewnętrznić tłumione emocje, a także pragnienia. W ten sposób zostaje zredukowany stres, a Ty ponownie widzisz pozytywne strony życia.

Śmiej się z innymi

Zajęcia w ramach grupowej jogi uśmiechu mogą być przeprowadzane w klubach lub na świeżym powietrzu np. w parkach. Trwają od 60 do 120 minut, a ich uczestnicy przede wszystkim powinni sami wychodzić z inicjatywą uśmiechania się do innych nawet bez powodu. Ważne jest również utrzymanie kontaktu wzrokowego oraz życzliwe podejście do pozostałych ćwiczących osób.

W czasie zajęć poznasz różne techniki walki ze stresem, zarażania optymizmem oraz kreowania pozytywnych sytuacji i zachowań. To także dobry sposób na zmobilizowanie siebie do działania oraz współpracy z innymi. Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć z czasem sprawią, że śmiech stanie się dobrym nawykiem.

 

Joga uśmiechu niesie za sobą nie tylko korzyści psychiczne, ale również fizyczne. Śmiejąc się zwiększasz wymianę powietrza z płuc trzykrotnie (z 0,5 do 1,5 litra). Dzięki temu organizm ma ułatwione zadanie w wydalaniu na zewnątrz odkładającego się w płucach dwutlenek węgla i toksyny.

Dotleniając komórki przyspieszasz przemianę materii, pobudzasz mózg do pracy, zwiększasz ilość endorfiny i serotoniny, które sprawiają, że masz więcej energii i pozytywniej podchodzisz do życia. Ponadto intensywnie pracujące mięśnie twarzy poprawiają jędrność skóry i odmładzają.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28083 )
Array ( [docId] => 28083 )