Jak uprawia się aerobik sportowy

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-06-2012 r.

Ostatnio coraz bardziej dbamy o swoją kondycję. Często wybieramy zajęcia z aerobiku lub fitness. Jedną z form ćwiczeń jest aerobik sportowy. Ta dyscyplina sportowa jest szczególnie popularna wśród młodych ludzi.

Czym jest aerobik sportowy?

Aerobik sportowy jest młodym sportem, który wywodzi się z bardziej rozrywkowych dyscyplin. Nie jest przeznaczony tylko dla kobiet, również panowie mogą z powodzeniem uprawiać ten sport. Zawody w aerobiku sportowym odbywają się w 4 kategoriach: soliści, solistki pary mieszane oraz zespoły. Istnieje też podział ze względu na wiek zawodników. Muszą wykazywać się oni dużą wytrzymałością, znakomitą kondycją i gibkością. Ich zmagania oceniają trzy komisje sędziowskie. W aerobiku sportowym zawodników obowiązuje odpowiedni ubiór. Kobiety muszą nosić strój jednoczęściowy, a mężczyźni mogą wybrać pomiędzy jedno- a dwuczęściowym.

Aerobik sportowy jest bardzo popularny zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy chcą zadbać o własną kondycję i sylwetkę. Pomaga rozwinąć koordynację ruchową oraz podnieść swoją fizyczną sprawność. Dzięki połączeniu fitnessu, tańca i akrobatyki jest bardzo dobrym sposobem na oderwanie się od codzienności i wyćwiczenie zgrabnej, gibkiej sylwetki.

 

Układ

Podczas zawodów ćwiczący wykonują układ. Musi on trwać 2 minuty i jest wykonywany do muzyki o określonym rytmie, minimum 135 uderzeń na minutę. Zawodnicy są zobowiązani zawrzeć w układzie co najmniej trzy elementy obowiązkowe, wykonywane w czterech powtórzeniach. Wybierają po jednym ćwiczeniu spośród grup: szpagaty, pompki oraz siła statyczna. W układzie powinny znaleźć się także elementy dodatkowe z tych kategorii: skoki, podpory, szpagaty i elementy artystyczne. Wyróżnia się także figury zabronione. Należą do nich m.in. przewroty, piruety lub mostek. Sędziowie ocenią nie tylko wartość techniczną występu, ale też choreografię, stopień trudności wykonania i jego jakość. Wezmą też pod uwagę zgranie ćwiczeń z muzyką, mimikę zawodnika i pewność siebie.


Zobacz także:

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28069 )
Array ( [docId] => 28069 )