Na czym polega gimnastyka akrobatyczna

Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-06-2012 r.

Gimnastyka akrobatyczna kojarzy się nam przede wszystkim z niezwykle trudnymi ewolucjami i precyzją ich wykonania. Jest to bardzo wymagająca i trudna dyscyplina sportowa. Na czym polega uprawianie tego rodzaju gimnastyki i jakie są jej elementy?

Dla kogo jest gimnastyka akrobatyczna?

Gimnastykę akrobatyczną, zwaną też gimnastyką sportową mogą uprawiać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Można ćwiczyć indywidualnie, ale odbywają się też zawody w parach lub zespołach. Jest to jednak dyscyplina wymagająca dużo wysiłku i poświęcenia. Żeby osiągać wyniki w gimnastyce akrobatycznej, trzeba spędzić wiele czasu na sali treningowej. Uprawianie tego sportu poprawia kondycję fizyczną oraz daje większą niż przeciętną gibkość sylwetce.

Ćwiczenia są wykonywane na dużej macie, w rytm muzyki. Każdy układ może trwać do 2,5 minuty i dzieli się je na statyczne, dynamiczne i kombinowane. W układach statycznych zawodnik lub zawodnicy pozostający w górze wykonuje przeróżne figury akrobatyczne, które muszą utrzymać przez minimum 30 sekund. W układach dynamicznych można wyróżnić salta, skoki, itp. Z kolei układy kombinowane to połączenie obu rodzajów układów w jedną całość przy pomocy odpowiedniej choreografii. Za każde ćwiczenie zawodnik lub zespół mogą otrzymać do 10 punktów. Nad przyznawaniem ocen czuwa komisja sędziowska, badająca stopień trudności elementów, technikę oraz estetykę wykonania każdego z układów.

Na czym polega gimnastyka akrobatyczna?

Ćwiczenia w gimnastyce akrobatycznej obejmują skoki na trampolinie, skoki na ścieżce oraz ćwiczenia zespołowe. Wszystkie te elementy cechuje bardzo wysoki poziom trudności oraz duża dynamika wykonywanych elementów. Skoki na trampolinie odbywają się na tzw. batucie. Można je wykonywać indywidualnie lub w parach, synchronicznie na dwóch trampolinach. Każdy zawodnik jest zobowiązany wykonać dwa układy: obowiązkowy oraz dowolny, składające się z 10 elementów. Skoki na ścieżce odbywają się na prostej macie, długiej na 25 metrów, a szerokiej na 1,5 metra. Ćwiczący wykonują cztery układy, które muszą składać się z przynajmniej ośmiu następujących bezpośrednio po sobie elementów. Z kolei ćwiczenia zespołowe można wykonywać w parach lub zespołach 3- lub 4- osobowych. Możliwe jest tworzenie drużyn mieszanych.

Gimnastyka akrobatyczne jest bardzo wzmagającym sportem. Uczy jednak panowania nad własnym ciałem i kontrolowania swoich ruchów. Daje też niespotykaną gibkość i hartuje ducha.


Zobacz także:

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 28070 )
Array ( [docId] => 28070 )