Czas pracy każdego pracownika niepełnosprawnego nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Jeśli zatrudniony legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jego czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że osoby niepełnosprawne nie mogą być zatrudniane w porze nocnej oraz w godzinach nadliczbowych.
Pracownicy niepełnosprawni są pod szczególną ochroną
Pracowników posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych lub nocnych. Są oni również objęci skróconymi normami czasu pracy.
Normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych są sztywne – nie są uśredniane. Osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym lub umiarkowanym w każdym dniu nie może pracować więcej niż przez 7 godzin, i w każdym tygodniu - nie więcej niż 35 godzin.
Jeśli pracownik niepełnosprawny jest zatrudniony przy pilnowaniu lub (na jego wniosek) lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników (lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą) wyrazi na to zgodę - w zakresie czasu pracy zastosowanie do niego mają przepisy Kodeksu pracy. Taka osoba jest zatem objęta powszechnymi normami czasu pracy i nie dotyczą jej ograniczenia w zakresie pracy w godzinach nadliczbowych czy nocnych.
Jednak inaczej niż w przypadku pracowników, do których stosuje się powszechne przepisy prawa pracy, czas pracy pracownika niepełnosprawnego objętego skróconymi normami czasu pracy rozlicza się w okresach tygodniowych w ramach okresu rozliczeniowego. Podsumowując ważne jest, aby taki pracownik nie przepracował w danym tygodniu więcej niż 35 godzin. Norma ta (a także norma dobowa) jest sztywna i nie może być traktowana jako liczba godzin do przepracowania przeciętnie w tygodniu.
-
art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
-
art. 15, art. 16 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).
Zobacz także:
