Tryb rozwiązania stosunku pracy nie ma znaczenia w kontekście nabycia prawa emeryta do korzystanie z ZFŚS w szkole. Dyrektor szkoły nie może odmówić objęcia funduszem pracownika zwolnionego dyscyplinarnie, jeżeli spełnia on warunki określone w ustawie o ZFŚS.
Zwolnienie dyscyplinarne nie wyklucza prawa do korzystania z ZFŚS
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika, który nabył prawo do emerytury nie wyklucza prawa do korzystania z ZFŚS. Dyrektor szkoły nie może wprowadzać dodatkowych kryteriów przyznawania uprawnień dla nauczycieli i pozostałych pracowników – tryb rozwiązania stosunku pracy nie wpływa na uprawnienie do korzystania z ZFŚS.
Emeryci korzystają z ZFŚS w ostatnim miejscu zatrudnienia
Prawo do objęcia Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych jest przewidziane m.in. dla byłych pracowników emerytów i rencistów – zarówno dla nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych. Emeryt korzysta z ZFŚS w szkole, która była jego ostatnim miejscem zatrudnienia (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS).
Ustawa o ZFŚS nie wskazuje, aby pracodawca – w tym przypadku dyrektor szkoły – mógł odmówić byłemu pracownikowi korzystania z ZFŚS ze względu na tryb, w jakim doszło do rozwiązania stosunku pracy. Oznacza to, że pracownik zwolniony dyscyplinarnie, który po rozwiązaniu stosunku pracy przeszedł na emeryturę, może korzystać z ZFŚS na takich samych zasadach, jak pozostali byli pracownicy emeryci i renciści.
Regulamin ZFŚS musi wszystkim przyznawać jednakowe uprawnienia
W związku tym, że ustawa o ZFŚS nie pozwala na różne traktowanie ze względu na tryb rozwiązania stosunku pracy, takiego rozróżnienia nie może wprowadzać także regulamin ZFŚS w szkole. Dyrektor szkoły musi stosować jednakowe zasady dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz byłych nauczycieli i byłych pracowników niepedagogicznych emerytów i rencistów, bez względu na to co było podstawą rozwiązania stosunku pracy.
art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2015 poz. 111)
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie dyscyplinarne, zfśs
