Nadpłacone kwoty można odliczyć z następnej pensji

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 30-05-2014 r.

Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. W takim przypadku nie jest potrzebna zgoda zatrudnionego. Odliczenia tego można jednak dokonać tylko w kolejnym, bezpośrednio następującym terminie płatności, a więc przy następnej wypłacie wynagrodzenia.

Jeżeli pracodawca chce odzyskać nadpłacone wynagrodzenie, które zostało nienależnie wypłacone wcześniej niż w poprzednim miesiącu, to na potrącenie musiałby już uzyskać zgodę pracownika.

Również w sytuacji gdy pracodawca wypłaca pracownikowi zasiłek chorobowy, to od tego zasiłku może potrącić nadpłacone wynagrodzenie tylko wtedy, gdy uzyska zgodę pracownika.

Jeżeli zatem niezdolność do pracy jest krótkotrwała, nadpłacone wynagrodzenie zostanie odliczone przez pracodawcę w kolejnym miesiącu z wynagrodzenia za pracę. W takim przypadku nie koryguje się dokumentów rozliczeniowych złożonych za miesiąc, w którym pracownik zachorował i zamiast wynagrodzenia chorobowego otrzymał pensję. W kolejnym miesiącu podstawa wymiaru składek zostanie bowiem ustalona od wynagrodzenia za pracę pomniejszonego o odliczoną nadpłatę wynagrodzenia.

Korekta dokumentów rozliczeniowych jest konieczna, w przypadku gdy pracownik zachoruje i będzie przebywać na zwolnieniu przez dłuższy czas (np. kilka miesięcy). W takiej sytuacji pracodawca nie będzie miał bowiem z czego odliczyć nadpłaconego wynagrodzenia i tym samym pomniejszyć wykazaną w poprzednim miesiącu zawyżoną podstawę wymiaru składek.

Andrzej Radzisław, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34988 )
Array ( [docId] => 34988 )